Reklama:

Czynniki odpowiedzialne za rozwój cukrzycy typu 1 o podłożu autoimmunologicznym

Czynniki odpowiedzialne za rozwój cukrzycy typu 1 o podłożu autoimmunologicznym

ojoimages

Badanie glukometrem

Cukrzyca typu 1 o podłożu autoimmunologicznym inaczej nazywana jest cukrzycą typu młodzieńczego.

Reklama:

Występuje w większości przypadków u dzieci oraz osób młodych. Cały czas trwają badania, zbliżające nas do poznana tej choroby, w której organizm nie jest w stanie produkować insuliny. Na schorzenie tego typu cierpi około 10% cukrzyków, a przyczyny jej rozwoju cały czas budzą wątpliwości. Do dziś nasza wiedza na temat cukrzycy typu 1 nie jest wystarczająca, ale cała uwaga skupiona jest na roli układu immunologicznego oraz czynników genetycznych.

Jakie jest podłoże cukrzycy typu 1 o podłożu autoimmunologicznym?

Przez bardzo długi czas prowadzono badania,  mające na celu poznanie czynników odpowiedzialnych za rozwój cukrzycy typu 1. W chwili obecnej wykazano, że do jej rozwoju dochodzi na skutek pobudzenia układu immunologicznego (odpornościowego), który niszczy zdrowe komórki trzustki, których zadaniem jest produkcja insuliny. Komórki te (tzw. komórki beta) wytwarzają insulinę, na skutek wzrostu poziomu cukru we krwi i wpływają na jego obniżenie. W sytuacji, gdy zniszczonych zostanie około 90% komórek beta, u pacjenta widoczne są pierwsze objawy cukrzycy typu 1. Niepodjęte na czas leczenie, bądź jego zaniedbywanie może prowadzić do wielu chorób a nawet zagrażać życiu.

Najnowsze badania wykazały także, że cukrzyca tego typu może być dziedziczona. W chwili obecnej znaleziono 18 lokalizacji genetycznych, oznaczonych sygnaturą IDDM1-IDDM18, które mogą być związane z rozwojem tej choroby. Region ten zawiera geny HLA, które kodują białka głównego układu zgodności tkankowej. Niestety czynniki genetyczne nie wyjaśniają mechanizmu rozwoju cukrzycy typu 1, zatem konieczne są dalsze badania i obserwacje. W przypadku tego schorzenia szczególną uwagę zwrócono na udział czynników o podłożu autoimmunologicznym (w wyniku kontaktu organizmu z czynnikiem infekcyjnym dochodzi do rozwoju stanu zapalnego wysp trzustkowych). Konsekwencją tego jest pojawienie się we krwi określonych przeciwciał, między innymi  przeciwinsulinowych. Na tym etapie cukrzyca typu 1 nie jest identyfikowalna, dopiero gdy dojdzie do uszkodzenia znacznej ilości komórek beta wysp trzustkowych, pojawiają się pierwsze objawy. 

Cukrzyca o podłożu autoimmunologicznym typu 1, Infekcje, Przyczyny cukrzycy typu 1, Wirusy
fot. panthermedia

Wśród  innych przyczyn, prowadzących do rozwoju cukrzycy typu 1 wymienia się także wirusy, a w szczególności wirus Coxackie oraz czynniki środowiskowe takie jak dieta oraz klimat, w którym dany pacjent przebywał w okresie dzieciństwa, starszy wiek matki, cukrzyca u rodzica czy obecność chorób o podłożu autoimmunologicznym.  
W chwili obecnej cały czas trwają badania poszukujące bezpośrednich czynników odpowiedzialnych za rozwój wyżej opisanego schorzenia oraz sposobów jego skutecznego leczenia.

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: