Reklama:

Dobroczynne działanie kiszonek – dlaczego warto po nie sięgnąć jesienią

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Dobroczynne działanie kiszonek – dlaczego warto po nie sięgnąć jesienią

PantherMedia

Tabletki

Czy to okres jesienno-zimowy czy przesilenie wiosenne, coraz więcej rodziców suplementuje dzieciom probiotyki. Korzystamy z ich dobrodziejstw nie tylko przy okazji infekcji, ale również we wspomnianych okresach obniżonej odporności. Czy wiesz, że bogactwem probiotyków są… kiszonki?

Reklama:

Spis treści:

  1. Probiotyki – dlaczego są tak ważne w naszej diecie
  2. Działanie probiotyków
  3. Naturalne źródła bakterii kwasu mlekowego czyli po jakie produkty warto sięgać
  4. Najlepsze kiszonki to te zrobione samodzielnie

Domowe kiszonki to najlepsze i najzdrowsze, naturalne źródło dobrych bakterii probiotycznych. Po które kiszonki warto sięgnąć – o tym za chwilę.

Probiotyki – dlaczego są tak ważne w naszej diecie

Probiotyki to nazwa wywodząca się z greki, oznaczająca pro bios czyli „dla życia”. Probiotyki to nic innego jak bakterie – przede wszystkim kwasu mlekowego, których korzystne oddziaływanie na organizm ludzki jest udowodnione. Suplementując probiotyki warto podawać je wraz z prebiotykiem, czyli składnikiem, który nie ulega trawieniu w przewodzie pokarmowy a stanowi „odżywkę” dla bakterii probiotycznych, stymulując ich wzrost i aktywność.

Działanie probiotyków

Probiotyki przede wszystkim „uszczelniają” światło jelit – dzięki temu w pewien sposób zamykają drogę do przenikania patogenów chorobotwórczych – bakterii, wirusów, grzybów, toksyn. Pobudzają również sekrecję mucyny, która chroni śluzówkę układu pokarmowego oraz pomagają w walce z nadwrażliwością na alergeny pokarmowe. Bakterie probiotyczne stymulują odpowiedź immunologiczną, co jest niezwykle ważne w ochronie organizmu przed czynnikami chorobotwórczymi.

Naturalne źródła bakterii kwasu mlekowego czyli po jakie produkty warto sięgać

Fermentowane produkty mleczne i kiszonki są bogactwem bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus i  Bifidobacterium. Fermentowane produkty mleczne – czyli jogurty, kefiry, zsiadłe mleko ale również produkty kiszone (kapusta czy ogórki) nie zastąpią wyselekcjonowanych, dostępnych w aptece szczepów bakterii probiotycznych, ale stanowią źródło bakterii kwasu mlekowego, których działanie udowodniono w syntetyzowaniu witaminy K i niektórych witamin z grupy B. Kwas mlekowy reguluje również florę bakteryjną w jelitach, wspomaga trawienie i wchłanianie produktów przemiany materii, zmniejsza poziom cholesterolu. Kiszone warzywa dostarczają witamin z grupy B – są świetnym źródłem witamin B1, B2, B3. Są również źródlem witamin C, A, E, K ale również magnezu, wapnia, fosforu i potasu. Kiszone warzywa są również cennym źródłem błonnika pokarmowego.

Kiszone warzywa i owoce, Kiszonka, Lactobacillus, Probiotyk

Zdrowy obiad, fot. shutterstock

Najlepsze kiszonki to te zrobione samodzielnie

Fermentowane produkty mleczne najlepiej kupić w sklepie, jednak o kiszenie warzyw można pokusić się w domu. Co można kisić? Poza kapustą czy ogórkami, kisić można buraczki, patisony, czosnek, fasolkę, kalafiory, marchewkę a nawet…. niektóre owoce jak śliwki, jabłka czy gruszki. Pamiętajmy, że dietę warto wzbogacać w produkty naturalne, które są świetnym źródłem witamin i mikroelementów. Należy mieć na uwadze, że naturalne kiszonki nie zastąpią

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Profilaktyka

inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
Stosowanie kremu aldara
Dzień dobry. Czy można stosować maść aldara (kłykciny) na wewnętrznej stronie warg sromowych mniejszych?
Twarde zgrubienie / Wypuklenie z tylu główki
Dzien dobry. Corka 6 miesiecy. Od 3 miesiecy wyczuwam zgrubienie z tylu glowki na dole. Nikt z.lekarzy ani pediatra ani fizjo nie zwrocili na to uwagi. Mamy juz neurologa ale dopiero za miesiac. odch...
Tył głowy niemowlaka
Witam, niepokoi mnie tył głowy mojego dziecka, synek ma 6 my i ma z tyłu takie wypukłe kółeczko, mam nadzieje ze to widać na zdjęciu. Co to może być? To moje pierwsze dziecko wiec proszę o wyrozumiał...
biegunka chlorowa
Poszukuje rodziców dzieci chorych na tą chorobę,ponieważ sama mam chore dzieci i chcałabym zasięgnąć porady i wymienić się doświadczeniami .
Reklama:
Reklama: