Latem każdy z nas chciałby by było słonecznie i ciepło. Wielu z nas bardzo lubi wysokie temperatury i dobrze się wtedy czuje. Jeśli jednak, temperatura przekracza 30-32 stopnie Celsjusza, upał powoduje, że czujemy się słabo, nie mamy ochoty na jedzenie, pocimy się a co ważne zdarzają się nam omdlenia czy przegrzanie organizmu.
Temperatury takie są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci. Zatem w sytuacji gdy robi się naprawdę gorąco, należy zastosować wszelkie możliwe sposoby by chronić nasze pociechy przed upałami. Wśród najczęstszych negatywnych skutków upałów widocznych u dzieci wymienia się m. in.: osłabienie, suchość skóry, zmniejszenie wydalania moczu, odwodnienie, suchość w ustach, płaczliwość, rozdrażnienie, odparzenia, przegrzanie, odparzenia, ból głowy oraz przyspieszony oddech. W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej zgłosić się z dzieckiem do lekarza.
Sposoby na ochronę dzieci przed upałami
Upały są groźne nie tylko dla osób starszych bądź chorych ale także dla małych dzieci. Wysoka temperatura i ostre słońce mogą doprowadzić do problemów zdrowotnych a w skrajnych przypadkach mogą skończyć się tragicznie.
fot.panthermedia
Upały nie muszą być jednak niebezpieczne dla dziecka, jeśli rodzice, choć trochę pomyślą i postarają się o to by dziecko:
- piło duże ilości napojów, najlepiej by była to woda. Słodkie czy gazowane soki, powodują, iż dziecku jeszcze bardziej chce się pić
- nie pozostawało na słońcu, należy koniecznie znaleźć zacienione miejsce (np. pod parasolem)
- zawsze miało na główce kapelusz bądź inne nakrycie, które będzie chroniło nie tylko jego główkę ale także i oczy
- było wysmarowane kremem z filtrem, przeznaczonym dla dzieci, czynność tę należy powtarzać co dwie godziny
- było odpowiednio ubrane (cienki materiał, najlepiej by była to bawełna)
- mogło wejść do wody w celu schłodzenia ciała, np. wanienka z wodą czy mały basenik
- które znajduje się w wózku powinno być postawione w cieniu
- nosiło okulary, w celu ochrony oczu
- miało możliwość schronienia się w chłodniejszym miejscu jeśli będzie mu za gorąco
- jadło regularnie, delikatne posiłki (nawet jeśli mówi, że nie czuje się głodne)
Pamiętajmy o tym, że małe dzieci nie powiedzą nam, że jest im za gorąco zwłaszcza gdy dobrze bawią się z rówieśnikami. To rodzice powinni cały czas kontrolować sytuację, obserwować własne dziecko i dbać o to by nie przebywało na słońcu zbyt długo (a w przypadku dużych upałów w ogóle).