Obalamy mity, między błędnym rozumieniem pojęcia nietolerancja a alergia. Czy Twoje dziecko jest już alergikiem, czy cierpi tylko na chwilową nietolerancję pokarmową?
Alergia - zaburzenie immunologiczne
Alergia i nietolerancja to dwa diametralnie różne zjawiska. W przypadku gdy mamy doczynienia z alergią, organizm uruchamia układ immunologiczny, którego zadaniem jest produkcja specyficznych przeciwciał, które zwalczają występujące w mleku alergeny. Alergii często towarzyszy wysypka. Nietolerancja pokarmowa nie angażuje układu immunologicznego, a jedynie układ pokarmowy- przede wszystkim jelita. Skutkiem nie tolerancji są biegunka, wzdęcia , wymioty, uczucie bulgotania w brzuchu.
Nietolerancja czyli?
Nietolerancja mleka, jest tak naprawdę nie tolerowaniem przez organizm laktozy - czyli cukru, naturalnie występującego w mleku. Osoby, u których występuje nie tolerancja laktozy, nie mają w jelitach enzymu - laktazy - który odpowiada za trawienie laktozy.
Typy nietolerancji
Istnieją trzy główne typy nie tolerancji laktozy. Nabyta, wrodzona oraz pierwotna. Pierwsza z nich, nietolerancja nabyta jest skutkiem schorzeń żołądka i jelit i ma zazwyczaj charakter przejściowy. Nietolerancja wrodzona to zaburzenie metaboliczne, towarzyszące od pierwszych chwil życia. Nietolerancja pierwotna jest skutkiem uwarunkowań genetycznych, objawia się zanikaniem laktazy wraz z wiekiem.
Objawy alergii i nietolerancji
Do głównych objawów nietolerancji mleka u noworodków, należy zaliczyć uporczywe biegunki, połączone z odparzaniem pośladków.
W przypadku dzieci i młodzieży, czy osób starszych, należy zaliczyć:
- nudności,
- wymioty,
- wzdęcia,
- uczucie pełności,
- przelewanie w brzuchu, uczucie dziwnego bulgotania.
Do objawów alergii na mleko, zalicza się liczne wysypki, często przechodzące w atopowe zapalenie skóry, zaparcia, biegunki. W przypadku niemowląt, jak objawy alergii podaje się pojawienie się ciemieniuchy, wysypki na łokaciach i kolanach, wodniste stolce i chroniczny katar.