Reklama:

Kaszel – domowe sposoby na męczącą dolegliwość

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Kaszel – domowe sposoby na męczącą dolegliwość

PantherMedia

Kaszel i ból gardła

Kaszel – czy to suchy, czy mokry zawsze jest dokuczliwy. Na początku infekcji, można spróbować domowych sposób na walkę z kaszlem. Co można podać? Czego unikać? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Reklama:

Kaszel może pojawić się jako tzw. suchy, kiedy nie odrywa się żadna wydzielina lub mokry – z odrywającą się wydzieliną. W przypadku pojawienia się kaszlu u dziecka zawsze, należy skontaktować się z lekarzem aby zweryfikował stan zdrowia dziecka.

Poniżej przedstawiono kilka babcinych sposobów na walkę z kaszlem:

  • Syrop z cebuli – to znany od wieków specyfik, oparty na dobroczynnym wyciągu z cebuli. Cebulę kroimy na kawałki, posypujemy cukrem lub zalewamy miodem. Cebula puści sok, który należy zażywać 3-4 razy dziennie. Pomaga w walce z kaszlem, łagodzi ból gardła.
  • Inhalacje – czyli dobroczynne działanie pary wodnej z dodatkiem substancji rozrzedzających wydzielinę. Nie musisz mieć specjalnego inhalatora – wystarczy garnek z gorącą wodą i kilka kropel olejku eukaliptusowego, z drzewa herbacianego czy zaparzone zioła jak rozmaryn, cząber, rumianek.

W zależności od tego, czy doskwiera nam kaszel suchy czy mokry, powinniśmy stosować różne specyfiki. Preparaty na kaszel „mokry” mają za zadanie rozrzedzić wydzielinę i wspomóc jej wydalenie z dróg oddechowych.

W przypadku kaszlu suchego, idealne są inhalacje – dzięki nim błona śluzowa dróg oddechowych nawilża się, co łagodzi podrażnienia spowodowane kaszlem. Nie musimy sięgać po specjalne urządzenia do inhalacji – wystarczy garnek/pojemnik z gorącą wodą i kilka łyżeczek soli. Na kaszel suchy poleca się również picie ciepłego mleka z dodatkiem masła i miodu. Dobroczynne właściwości wykazuje również picie siemienia lnianego – wywar z zaparzonego siemienia lnianego delikatnie „oblepia” ściany gardła, przynosząc ulgę i hamując odruch kaszlu. Siemię lniane, ze względu na specyficzny smak nie jest polecane wszystkim – u niektórych osób spożycie siemienia lnianego wywołuje odruch wymiotny.

W przypadku kaszlu mokrego poleca się wykonywanie inhalacji z roztworu soli hipertonicznej, dostępnej w każdej aptece. Z domowych sposobów warto sięgnąć po cebulę i czosnek, które wykazują silne właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze. Uwaga – domowych sposobów na kaszel mokry czy suchy nie można stosować dłużej niż kilka dni. Jeśli objawy nie ustępują a wręcz nasilają się – należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. W przypadku dzieci – nigdy nie działaj na własną rękę. W przypadku pojawienia się kaszlu, udaj się na wizytę u lekarza pediatry.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Profilaktyka

inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
Stosowanie kremu aldara
Dzień dobry. Czy można stosować maść aldara (kłykciny) na wewnętrznej stronie warg sromowych mniejszych?
Twarde zgrubienie / Wypuklenie z tylu główki
Dzien dobry. Corka 6 miesiecy. Od 3 miesiecy wyczuwam zgrubienie z tylu glowki na dole. Nikt z.lekarzy ani pediatra ani fizjo nie zwrocili na to uwagi. Mamy juz neurologa ale dopiero za miesiac. odch...
Tył głowy niemowlaka
Witam, niepokoi mnie tył głowy mojego dziecka, synek ma 6 my i ma z tyłu takie wypukłe kółeczko, mam nadzieje ze to widać na zdjęciu. Co to może być? To moje pierwsze dziecko wiec proszę o wyrozumiał...
biegunka chlorowa
Poszukuje rodziców dzieci chorych na tą chorobę,ponieważ sama mam chore dzieci i chcałabym zasięgnąć porady i wymienić się doświadczeniami .
Reklama:
Reklama: