Reklama:

Laserowa korekcja wady wzroku u dziecka

Laserowa korekcja wady wzroku u dziecka

panthermedia

Badanie wzroku u dziecka

Długie godziny spędzane przed ekranem komputera czy smartfonu wpływają na wzrost liczby osób z wadami wzroku. Dzięki rozwojowi medycyny cierpiący (m.in. na krótkowzroczność i astygmatyzm) mogą zrezygnować z noszenia okularów bądź soczewek kontaktowych i poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku. Metoda jest w 93% skuteczna i należy do najbezpieczniejszych metod chirurgicznych charakteryzujących się dużą precyzją.

Reklama:

Mimo że na rynku optycznym wybór oprawek jest bardzo duży, wiele osób, zwłaszcza tych z dużą wadą wzroku, męczy się, musząc nosić grube oraz ciężkie okulary. W przypadku noszenia szkieł kontaktowych ich użytkowanie związane jest z zachowaniem pewnych zasad, które w życiu codziennym mogą być kłopotliwe (m.in. bezwzględne stosowanie zasad higieny i regularnie dezynfekowanie soczewek). Ponadto nie każdy może nosić szkła kontaktowe. Przeciwskazaniem jest (m.in. przewlekły stan zapalny spojówek bądź brzegów powiek).   

Ważne! Medycyna wyszła naprzeciw „okularnikom” z zabiegiem laserowej korekcji wzroku należącym do dziedziny chirurgii refrakcyjnej. Wykonano do tej pory ponad 25 milionów operacji tego typu na świecie.

Dla kogo laserowa koretka wzroku

Zabieg, jak była mowa powyżej, należy do najbezpieczniejszych metod trwałego usunięcia wad refrakcji, czyli:

  • krótkowzrocznośi,
  • dalekowzroczności,
  • astygmatyzmu.

Ważne! Skala możliwych do skorygowania wad sferycznych, które za pomocą lasera można usunąć, oscyluje pomiędzy -14 dioptrii a +6 dioptrii. W przypadku wad cylindrycznych jest to około 5 dioptrii.

Kandydatem do zabiegu tego typu jest osoba między 18-55 lat. Pacjent musi być w pełni zdrowy oraz po szczegółowej diagnostyce lekarskiej (wywiad lekarski, badania).

Ważne! Nieustabilizowana wada wzroku, jaka występuje u dzieci, jest przeciwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu laserowej chirurgii refrakcyjnej u pacjentów, którzy nie ukończyli 18 lat.

Niektórzy specjaliści uważają, że aby zabieg mógł mieć miejsce u osoby młodej, powinna mieć ona ukończone 20 lat – wiąże się to z faktem, że w tym wieku proces rozwoju gałki ocznej (m.in. jej „rozrost”) jest zakończony i tworzą się trwałe warunki do wyliczenia parametrów laserowej korekcji wzroku.

Ważne! Czasem przeprowadza się zabieg u dzieci, jednakże w związku z rozwojem gałki ocznej musi być on powtarzany.

Etiologia wady wzroku

Oko to skomplikowany układ optyczny. W zdrowym oku światło załamuje się na rogówce i soczewce, skupiając się dokładnie na siatkówce. Moc soczewki charakteryzuje się brakiem stałości (efekt pracy mięśnia rzęskowego, dzięki któremu soczewka jest raz bardziej płaska, a innym razem bardziej wypukła). Proces ten pozwala na dobre widzenie z bliska, jak i z daleka.

Ważne! Gdy układ optyczny jest zbyt mocny bądź zbyt słaby w stosunku do długości gałki ocznej, występują wady refrakcji (krótkowzroczność lub nadwzroczność). Osoby z wadą refrakcji muszą korygować ją za pomocą szkieł korekcyjnych.

fot. panthermedia

Metody zabiegowe – charakterystyka

Metod laserowej korekcji wzroku jest kilka. Różnice dotyczą sposobu przygotowania rogówki na działanie lasera – rogówkę tworzy pięć warstw komórek o różnej wielkości. Podczas zabiegu dochodzi do usunięcia cienkiej, najbardziej zewnętrznej warstwy (nabłonek). Natomiast głębsze warstwy są modelowane laserem.

Ważne! Chirurg przy pomocy lasera zmienia kształt rogówki, by uzyskała prawidłowe ogniskowanie światła na siatkówce – w ten sposób dochodzi do usunięcia wady wzroku.

Metody zabiegowe dzielą się na:

  1. Powierzchowne, gdzie usunięty nabłonek ulega naturalnemu procesowi odbudowy po zabiegu.
  2. Głębokie, tworzony jest płatek ze stromy rogówki, który po pewnym czasie ulega zrośnięciu.

W przypadku metody głębokiej skrócony zostaje okres rehabilitacji wzroku po zabiegu. Ponadto możliwie jest korygowanie dużych wad wzroku.

Ważne! Metoda nie jest zalecana osobom uprawiającym sporty kontaktowe (przez wzgląd na wytwarzany w głębokich metodach płatek).

Metoda powierzchowna charakteryzuje się dłuższą rekonwalescencją po zabiegu i mniejszym zakresem możliwych do usunięcia wad wzroku.

Ważne! Zabieg tego typu polecany jest osobom uprawiającym sporty kontaktowe (brak płatka, który mógłby ulec uszkodzeniu w przypadku urazu).

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Pielęgnacja i rozwój

Jak nauczyć dziecko umiejętności samoakceptacji i budowania pewności siebie?
Cześć! Poszukuję praktycznych porad dotyczących [url=https://naszaklasa.edu.pl/jak-nauczyc-dziecko-umiejetnosci-samoakceptacji-i-budowania-pewnosci-siebie/]nauczania mojego dziecka umiejętności samoa...
Dysplazja korowa
Witam , czy ktos może napisać coś więcej nt. dysplazjo kory mózgowej. Moja 2,5 letnia córeczka na to cierpi, a co za tym idzie choruje na padaczkę lekooporną. Monika.
Reklama:
Reklama: