Twoje dziecko nie chce jeść? Przyczyny niechęci do spożywania posiłków mogą być różne. Warto zastanowić się co jest przyczyną problemów z regularnym spożywaniem posiłku u naszej pociechy.
Spis treści:
- Nie chcę jeść! Nie będę!
- Problemy zdrowotne
- Inne aspekty
- Sygnały ostrzegawcze, które powinny wzbudzić niepokój
Nie chcę jeść! Nie będę!
Problemy z apetytem dotykają wszystkich dzieci, na każdym etapie rozwoju. Jak szacują lekarze, największymi niejadkami są dzieci pomiędzy 2 a 5 rokiem życia. Należy zaznaczyć, że po intensywnym rozwoju w pierwszych dwunastu miesiącach życia, dzieci wkraczające w okres pomiędzy drugim a piątym rokiem życia zwalniają tempo wzrostu. Co jednak może powodować brak apetytu u dzieci?
Problemy zdrowotne
Infekcje – czy to wirusowe czy bakteryjne powodują obniżenie apetytu – ból gardła, katar nie zachęcają do jedzenia. Problemy zdrowotne to również anemia, niedobór żelaza czy zarażenie pasożytami co również wpływa na brak apetytu i co za tym idzie, spadek wagi. Dużą rolę odgrywają również problemy związane z funkcjonowanie układu pokarmowego – alergia, nietolerancje pokarmowe, zaparcia, zespół jelita drażliwego wywołują szereg nieprzyjemnych dolegliwości, które dziecko może wiązać ze spożyciem posiłku. Również problemy z tarczycą mogą wpływać na niechęć do spożywania posiłków.
Inne aspekty
Co jeszcze może zniechęcać dziecko do jedzenia? Nieatrakcyjny wygląd posiłku, monotonia – tak, to też ma wpływ na to, czy dziecko chce jeść. Co jednak w sytuacji, jeżeli dziecko konsekwentnie odmawia jedzenia? W przypadku noworodków problemy z brakiem apetytu mogą wynikać z problemów zdrowotnych lub być konsekwencją nieprawidłowej techniki karmienia. Warto wtedy spróbować skontaktować się z położoną, pediatrą lub doradcą laktacyjnym. W przypadku niemowląt problemy często pojawiają się w przypadku rozszerzania diety – wtedy warto zastosować technikę małych kroków i nic na siłę.
Sygnały ostrzegawcze, które powinny wzbudzić niepokój
Są sytuacje, gdy dłuższe epizody niechęci do jedzenia mogą skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. W sytuacji, gdy zaobserwujesz:
- Długo utrzymującą się niechęć do jedzenia,
- Gwałtowny spadek masy ciała,
- Zwiększone pragnienie,
- Częstsze oddawanie moczu,
- Wzdęcia, luźne stolce, stolce z krwią
- Zmiany w wyglądzie śluzówek włosów, skóry, paznokci
- Senność,
- Apatia,
- Obniżony nastrój,
- Świąd odbytu
W przypadku wystąpienia któregoś z powyższych objawów – skontaktuj się z pediatrą. Dziecko może borykać się z infekcją, która powoduje niechęć do jedzenia. Co jednak w sytuacji, gdy dziecko nie chce jeść? Poza zweryfikowaniem, czy podstawą problemu nie są problemy zdrowotne, warto przemyśleć „strategię” i spróbować np. urozmaicić menu. Czasami już zmiana wyglądu posiłku może zachęcić do jedzenia – u młodszych dzieci sprawdzają się kolorowe posiłki, kanapki w kształcie zwierzątek czy udekorowane wymyślnymi elementami wyciętymi z warzyw czy żółtego sera. Jeśli dziecko ma ulubione potrawy – nie rezygnuj z nich. Na etapie niechęci do jedzenia to właśnie ulubione potrawy mogą stać się posiłkami, które dziecko będzie spożywać najchętniej.
Co ważne, ogranicz słodycze i cukier – nadmierne spożycie cukru zaburza uczucie głodu/sytości, przez co apetyt również może nie dopisywać. W żadnym wypadku nie ignoruj niechęci dziecka do jedzenia! Zawsze postaraj się znaleźć przyczynę, co ułatwi odpowiednią reakcję.