Zaburzenia nerwicowe u dzieci przyjmują różne postacie trwającego wiele lat lęku, który nieleczony rzutuje na ich późniejszym życiu. Szacuje się, że w Polsce z nerwicą zmaga się co 5. dziecko. Dowiedz się, jak rozpoznać chorobę i jak ją leczyć.
Spis treści:
- Nerwica – czym jest i skąd się bierze?
- Nerwica – najczęstsze postacie
- Nerwica – kiedy iść do specjalisty?
- Nerwica – leczenie
- Podsumowanie
Nerwica to poważna przypadłość, niejednokrotnie uniemożliwiająca normalne funkcjonowanie dziecka. Leczenie jest długotrwałe i trudne. Często niestety nie da się całkowicie pokonać nerwicy.
Ważne! Na nerwicę choruje 10-15% dzieci w wieku szkolnym. Do okresu dojrzewania równo między chłopców i dziewczynki rozkłada się zachorowalność. Po tym okresie (12-14 lat) nerwica częściej dotyka dziewczynki.
Nerwica – czym jest i skąd się bierze?
Nerwica jest zaburzeniem lękowym. Może objawiać się pod różnymi postaciami:
- fobia,
- zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (napady silnego lęku),
- lęk separacyjny,
- fobie specyficzne.
Zdaniem specjalistów wpływ na wzmożone zapadanie dzieci na nerwicę, jakie można zaobserwować na przestrzeni lat, to pokłosie stresu w domu oraz szkole, z którym dziecko spotyka się od najmłodszych lat.
Nie ma jednej przyczyny zaburzeń nerwowych. Pewną rolę w podatności na zapadnięcie na to schorzenie odgrywają geny. Jednakże nie jest tak, że każde pokolenie musi odziedziczyć nerwicę.
Ważne! Dziedziczy się podatność, która zależna jest od współdziałania wielu genów. W przypadku nałożenia się na ową podatność różnych czynników (m.in. stres w szkole) powstaje duże prawdopodobieństwo wystąpienia nerwicy.
W podatności na nerwicę istotna jest także konstrukcja psychiczna dziecka i sposób poradzenia sobie z lękiem.
Nerwica – najczęstsze postacie
Objawy uwarunkowane są wiekiem dziecka. Przykładowo zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD) rozwijają się zazwyczaj u dzieci w wieku 8-10 lat. Lęk separacyjny pojawia się u dzieci 3-5 lat (do około 5. roku życia powinien ustąpić). Występujący tego rodzaju lęk u dziecka 8 lat, jest już zaburzeniem.
Ważne! Należy pamiętać, że lęk jest czymś normalnym – ostrzega, pomaga dostosować się do otoczenia. Zaburzenie pojawia się wtedy, gdy lęk staje się normą, wpływając na jakość funkcjonowania organizmu.
Dziecko lęk może odczuwać w różnych sytuacjach, jak i różne czynniki mogą go wywoływać (m.in. pójcie do szkoły, deszcz, wiatr).
Nerwica u dziecka, fot. panthermedia
Nerwica – kiedy iść do specjalisty?
Rozpoznanie w porę nerwicy u dziecka pozwala na leczenie zakończone sukcesem. Należy obserwować swoją latorośl. Niepokój powinno wzbudzić, gdy dziecko:
- zaczyna bać się rzeczy normalnych (m.in. deszcz),
- wykonuje irracjonalne czynności (m.in. myje ręce kilkanaście razy, uważając, że jak tego nie zrobi, to komuś z bliskich coś się stanie),
- jest smutne,
- ma kłopoty z koncentracją,
- nie chce wychodzić z domu.
W takim przypadku warto zasięgnąć opinii psychologa. Dobrze jest, by na początek sam rodzic udał się do specjalisty. Po zebraniu wywiadu psycholog może odpowiednio przygotować się do spotkania z dzieckiem. Ponadto może skonfrontować to, co powiedział rodzic z tym, co powie dziecko.
Nerwica – leczenie
Najlepsza w leczeniu nerwicy jest terapia poznawczo-behawioralna. Jej ideą jest to, że lęk wywołują określone myśli. W terapii próbuje się je nazwać, a także zwerbalizować. Następnie pracuje się nad umiejętnością kontrolowania tych myśli. Terapia jest procesem długotrwałym, niejednokrotnie podczas leczenia okazuje się, że nerwica jest bezpośrednio związana z czymś, co dzieje się w domu. W takim przypadku do terapii włączona zostaje także rodzina.
Ważne! Rodzina może nie tylko przyczyniać się do łagodzenia objawów, ale i je nasilać.
Podsumowanie
Objawy nerwicy bywają przeróżne. Jednakże koncentrują się głównie w obszarze lęku.
Ważne! W leczeniu i jego sukcesie istotną rolę odgrywają najbliżsi dziecka i ich wsparcie.
Wsparcie dziecka w trakcie choroby jest niewątpliwie trudne i wymaga cierpliwości. Rodzic nie powinien krytykować powtarzających się objawów lękowych, bo są one niezależne od dziecka. Tak istotne jest dlatego poznanie choroby i jej zrozumienie.