Niedrożność jelit u dzieci, występuje także pod nazwą zaparcia. Wielu rodziców, nie zdaje sobie sprawy z faktu, że nieleczona niedrożność jelit może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, a nawet śmierci w przeciągu kilkunastu godzin.
Wszelkie przeszkody w usunięciu resztek pokarmu z jelita cienkiego bądź okrężnicy, prowadzą do wielu problemów zdrowotnych u dzieci. Niedrożność jelit w przypadku dzieci, może mieć charakter jednorazowy, ale także przewlekły, wtedy wymaga specjalistycznego leczenia i bardzo często związana jest ze zmianą diety naszego dziecka.
Przyczyny oraz objawy niedrożności jelit u dzieci
Niedrożność jelit (zaparcia) to nic innego jak mechaniczna niedrożność w przewodzie pokarmowym, obejmująca jelito. Mamy z nią do czynienia u dzieci, w sytuacji gdy resztki treści jelitowej, nie mogą w sposób swobodny zostać wydalone (nie przemieszczają się przez przewód pokarmowy). Wielu rodziców określa to jako skręt jelit. Przyczyn niedrożności jelit u dzieci jest bardzo wiele - od nieprawidłowej diety, po zamknięcie jelita grubego, stan zapalny w jamie brzusznej, zrosty w jamie brzusznej czy uwięzłą przepuklinę. Wśród objawów świadczących o niedrożności jelit u dzieci wymienia się między innymi:
- zatrzymanie gazów;
- zatrzymanie oddawania stolca;
- bóle brzucha o charakterze kłującym oraz skręcającym, bardzo często pojawiają się po czym ustępują i znów się pojawiają;
- brak wypróżnienia przez trzy lub cztery dni;
- twardy brzuch;
- wymioty;
- nudności;
- wzdęcia brzucha;
- problem lub całkowita niemożność wypróżnienia pomimo odczuwania parcia;
- sporadycznie objawem są także biegunka.
fot. panthermedia
Bardzo często, objawom tym towarzyszy brak chęci spożywania pokarmów oraz osłabiona perystaltyka jelit. Dziecko z podejrzeniem niedrożności jelit powinno zostać jak najszybciej przewiezione do szpitala i skierowane na oddział chirurgiczny.