O odrze od lat mówiło się, że jest chorobą, która najczęściej dotyka osoby się w wieku szkolnym. Jednak nigdy dotąd ten temat nie był tak popularny, jak dziś. Wszystko za sprawą epidemii oraz podziału pomiędzy teorią: szczepić czy nie szczepić.
Leczenie odry
Niestety jak dotąd medycyna jest bezsilna w walce z odrą, nie ma na nią lekarstwa. Jedynie siły obronne organizmu człowieka są w stanie zwalczyć chorobę. To, co można zrobić, to nawadniać się i niwelować gorączkę.
Jakie są powikłania po przebyciu choroby
Najczęstszymi powikłaniami są: zapalenie ucha środkowego, które w następstwie prowadzić może do utraty słuchu, biegunka, zapalenie płuc, krtani, oskrzeli, ostre zapalenie mózgu prowadzące do obrzęku mózgu, zaburzenia wzroku mogące przerodzić się w ślepotę. Podostre stwardniające zapalenie mózgu to z kolei powikłanie, które może dać o sobie znać nawet po kilku latach od przebycia choroby.
W jaki sposób zmniejszyć szanse na zachorowanie
Jedynym sposobem na to, by uniknąć zachorowania na odrę, są szczepienia ochronne. W tej chwili szczepionka występuje w postaci połączonej, co oznacza, że przeciwdziała zarówno odrze, jak i śwince oraz różyczce (MMR). Podanie dwóch dawek szczepionki daje skuteczność na poziomie 98-99%. Szczepionka tego typu uznawana jest za bezpieczną.