Czy istnieje sposób na to, by rodzic odczuwał mniejszy lęk przed operacją swojego dziecka? Jeśli tak, to jak to osiągnąć i dlaczego jest to tak ważne?
Dla każdego dziecka operacja jest wydarzeniem niezwykle stresującym. Badania naukowe dowodzą, że przedoperacyjny lęk rodzica jest silnie powiązany z lękiem dziecka. Im bardziej rodzic się boi, tym bardziej boi się dziecko. W takiej sytuacji okazywanie dziecku skutecznego wsparcia może być utrudnione. Jakie metody pomogą zatem skutecznie zmniejszyć lęk rodzica?
Rozmowa ze specjalistą i psychoedukacja
Badania pokazują, że wszelka forma poradnictwa, która umożliwi rozmowę na temat obaw i swobodne zadawanie pytań, może obniżyć lęk rodzica. Pomocne okazują się także filmy psychoedukacyjne, które są dostosowane do okoliczności i uczą, w jaki sposób radzić sobie z trudnymi emocjami i stresującymi wydarzeniami.
Zabawa z dzieckiem
W wielu szpitalach, by umilić czas dzieciom czekającym na operacje, organizowane są różnego rodzaju gry i zabawy. Badania pokazują, że zaangażowanie rodzica we wspólną zabawę może okazać się niezwykle pomocne w obniżaniu jego własnego lęku. Tym bardziej wtedy, jeśli zabawa ma na celu oswojenie się z nadchodzącą operacją.
Muzykoterapia
Naukowcy donoszą, że aktywne uczestniczenie w zajęciach z muzykoterapii może pomóc obniżyć lęk nie tylko dziecka, ale również rodzica. Szczególnie gdy podczas zajęć wspólnie grają oni na instrumentach, śpiewają i słuchają muzyki. Dzieje się tak głównie ze względu na relaksacyjne właściwości muzyki.
Istnieje wiele metod, które mają pomóc dziecku w psychicznym przygotowaniu się do operacji. Niestety niewiele z nich kieruje swój przekaz do matek i ojców. Wyniki wielu badań naukowych pokazują, że wyżej opisane metody są najskuteczniejsze, jeśli się je połączy i stworzy zintegrowany program specjalnie dostosowany do potrzeb rodziców.