Pompa insulinowa jest urządzeniem, które naśladuje naturalne wydzielanie insuliny przez trzustkę. Ma ona wiele zalet i z tego powodu wielu chorych na cukrzycę chciałoby skorzystać z tej metody leczenia, pompa nie jest jednak rozwiązaniem dla każdego. W jakich sytuacjach u chorych z cukrzycą prowadzona jest insulinoterapia z wykorzystaniem pompy insulinowej i kto opłaca koszt tego urządzenia – czy rodzice dzieci z cukrzycą muszą zapłacić za nią sami?
Przeciwwskazania, czyli kiedy nie można stosować pompy insulinowej?
Nie wszyscy pacjenci z cukrzycą mogą jednak skorzystać z pompy insulinowej – istnieje kilka przeciwwskazań do jej stosowania. Przede wszystkim obejmują one różne problemy, przez które pacjent może nie być w stanie prawidłowo obsługiwać tego urządzenia. Mowa tutaj m.in. o niepełnosprawności intelektualnej, zaburzeniach pamięci czy braku sprawności manualnej.
Pompa insulinowa u dzieci
Pompy insulinowe szczególnie często wykorzystywane są u najmłodszych osób chorujących na cukrzycę. Leczenie cukrzycy z wykorzystaniem pompy umożliwia chociażby znaczące zredukowanie ilości iniekcji, które konieczne są u osób zmagających się z tą chorobą.
Rodzice, którzy wiedzą o możliwości leczenia z pomocą pompy insulinowej, mogą chcieć zdobyć takową dla swojej pociechy. Koszt tych urządzeń jest jednak dość znaczący – może sięgać on 3, ale i nawet około 20 tysięcy złotych. Szczęśliwie rodzice nie są pozostawieni sami sobie – obecnie w Polsce dzieci chorujące na cukrzycę typu 1. (do 18. roku życia) mogą otrzymać pompę insulinową za darmo. Oczywiście aby tak rzeczywiście się stało, konieczne jest spełnienia wskazań do leczenia cukrzycy z wykorzystaniem tego urządzenia.