Reklama:

Salmonella - jak groźna jest ta bakteria?

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Salmonella - jak groźna jest ta bakteria?

Panthermedia

Bakteria

Często słyszy się w mediach o wycofaniu jakiegoś produktu spożywczego ze sklepów z powodu wykrycia salmonelli czy zatruciach tą bakterią w szkołach, przedszkolach czy na koloniach. Czym jest ta bakteria, jak dochodzi do zakażenia i jak bardzo jest ona groźna dla naszego organizmu?

Reklama:

Rozpoznanie i leczenie

W celu zdiagnozowania zatrucia pokarmowego bakterią Salmonella, zostaje przeprowadzone badanie fizykalne przez lekarza. Badanie to polega na sprawdzeniu czy brzuch jest wrażliwy lub czy występuje wysypka, która wygląda jak małe plamki na skórze. W połączeniu z wysoką gorączką może ona wskazywać na poważny typ zakażenia bakterią Salmonelli zwany durem brzusznym. Lekarz może też zlecić badanie krwi lub kału.

Leczenie polega głównie na uzupełnieniu płynów i elektrolitów, które zostały utracone podczas biegunki. Dorosłe osoby powinny pić wodę lub ssać kostki lodu. W przypadku dzieci, pediatra może zasugerować napoje nawadniające. Ponadto, należy przyjmować łatwe w trawieniu pokarmy (banany, ryż, mus jabłkowy, tosty) oraz unikać produktów nabiałowych. Ważny jest także odpoczynek.

W przypadku pojawieniu się nudności niepozwalających na picie płynów, należy zgłosić się do lekarza, aby otrzymać płyny dożylnie (małe dzieci też mogą ich potrzebować).

Zazwyczaj nie zaleca się stosowania leków na biegunkę, ponieważ może to przedłużyć infekcję. Można jednak przyjmować leki przeciwbólowe, aby uśmierzyć ból. W poważnych przypadkach, lekarz może przepisać antybiotyki.

Jak zapobiegać salmonelli?

Główną przyczyną zachorowań na salmonellę jest przetworzona żywność. Skuteczna profilaktyka zakażeń polega na kontroli sanitarnej każdego etapu produkcji żywności. Warto pamiętać o właściwej obróbce cieplnej żywności.

Aby zapobiec zatruciu pokarmowemu bakterią Salmonelli należy ponadto:

  • Gotować pożywienie do zalecanej wewnętrznej temperatury (pałeczki salmonelli giną w temperaturze 60–65°C) oraz przechowywać resztki jedzenia w chłodziarce.
  • Myć blaty kuchenne przed i po przygotowaniu żywności (Po użyciu deseczek i noży do obróbki mięsa czy drobiu należy je dokładnie umyć detergentem i wyparzyć. Praktyczniejsze są deseczki plastikowe. Drewniane mogą być siedliskiem Salmonelli). .
  • Myć dokładnie ręce (szczególnie podczas obchodzenia się z jajkami lub drobiem).
  • Używać oddzielnych sztućców do surowego i gotowanego pożywienia.
  • Przechowywać pożywienie w chłodziarce przed gotowaniem (należy zapobiegać rozmrażaniu i ponownemu zamrażaniu żywności, całkowite rozmrażanie drobiu, mięsa, ryb i ich przetworów stosować tylko przed przystąpieniem do smażenia, pieczenia czy gotowania).
  • Wydzielić miejsce zamrażarce na surowy drób, mięso oraz w lodówce na jajka - tak, aby nie stykały się z innymi produktami.
  • Jajka, mięso, warzywa i owoce dokładnie myć pod ciepłą wodą.
  • W przypadku posiadania zwierząt w domu, albo w gospodarstwie należy nosić rękawice oraz myć dokładnie ręce po dotykaniu zwierząt.

fot. panthermedia

Dłuższe przetrzymywanie produktów, w których łatwo mnożą się bakterie (wyroby garmażeryjne, tatar, pasty rybne, jajeczne, mięsne), w temperaturze pokojowej znacznie zwiększa ryzyko zatrucia Salmonellą.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

gość
Pneumocystoza - grzybicze zapalenie płuc
Witajcie. Córka (3 miesiące) w połowie kwietnia trafiła do szpitala z powodu nasilającego się kaszlu i bezskutecznego leczenia inhalacjami. Diagnoza.. Pneumocystoza. Badania USG płuc nic nie wykazał...
Jak skutecznie zapobiegać atopowemu zapaleniu skóry u dziecka?
Cześć Forumowicze! Jakie praktyki i strategie stosujecie, aby zadbać o mikroflorę Waszych dzieci? Czy macie jakieś sprawdzone metody lub strategie, które pomagają w zapobieganiu atopowego zapa...
Czy znasz i stosujesz 4 Lacti Baby?
Wybór suplementu dla niemowlaka to odpowiedzialna decyzja. Czy macie doświadczenie z produktem 4 Lacti Baby. Może ktoś z Was już z niego korzystał lub słyszał o nim od innych rodziców? 4 Lact...
Kinaza kreatynowa, CK, izoenzym MB.
Witam, w maju ubiegłego roku gdy córka miała 3 miesiące trafiłyśmy do szpitala z zapaleniem płuc, w badaniach krwi podwyższone Alat, Aspat do kontroli w poradni. Pediatra w sierpniu zleciła zbadanie ...
gość
Klacid
Mój syn (7lat), poręcza zażywania Klacidu miał straszne bóle brzucha . Najbardziej nasiliły się jakoś w 5-6 dobie. Antybiotyk postawił Go na nogi dosłownie w ciągu 2 dni , natomiast teraz walczymy z ...
Zgrubienie na piersi u 12 latki
Witam, u mojej 12 letniej Córki zauważyłam na lewej piersi zgrubienie, Córka mówi że przy dotyku ją boli. Dodam że jeszcze nie zaczęła dojrzewać piersi jej nie rosną.Jedna miers ma zupełnie płaska a ...
Reklama:
Reklama: