Reklama:

Salmonella - jak groźna jest ta bakteria?

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Salmonella - jak groźna jest ta bakteria?

Panthermedia

Bakteria

Często słyszy się w mediach o wycofaniu jakiegoś produktu spożywczego ze sklepów z powodu wykrycia salmonelli czy zatruciach tą bakterią w szkołach, przedszkolach czy na koloniach. Czym jest ta bakteria, jak dochodzi do zakażenia i jak bardzo jest ona groźna dla naszego organizmu?

Reklama:

Rozpoznanie i leczenie

W celu zdiagnozowania zatrucia pokarmowego bakterią Salmonella, zostaje przeprowadzone badanie fizykalne przez lekarza. Badanie to polega na sprawdzeniu czy brzuch jest wrażliwy lub czy występuje wysypka, która wygląda jak małe plamki na skórze. W połączeniu z wysoką gorączką może ona wskazywać na poważny typ zakażenia bakterią Salmonelli zwany durem brzusznym. Lekarz może też zlecić badanie krwi lub kału.

Leczenie polega głównie na uzupełnieniu płynów i elektrolitów, które zostały utracone podczas biegunki. Dorosłe osoby powinny pić wodę lub ssać kostki lodu. W przypadku dzieci, pediatra może zasugerować napoje nawadniające. Ponadto, należy przyjmować łatwe w trawieniu pokarmy (banany, ryż, mus jabłkowy, tosty) oraz unikać produktów nabiałowych. Ważny jest także odpoczynek.

W przypadku pojawieniu się nudności niepozwalających na picie płynów, należy zgłosić się do lekarza, aby otrzymać płyny dożylnie (małe dzieci też mogą ich potrzebować).

Zazwyczaj nie zaleca się stosowania leków na biegunkę, ponieważ może to przedłużyć infekcję. Można jednak przyjmować leki przeciwbólowe, aby uśmierzyć ból. W poważnych przypadkach, lekarz może przepisać antybiotyki.

Jak zapobiegać salmonelli?

Główną przyczyną zachorowań na salmonellę jest przetworzona żywność. Skuteczna profilaktyka zakażeń polega na kontroli sanitarnej każdego etapu produkcji żywności. Warto pamiętać o właściwej obróbce cieplnej żywności.

Aby zapobiec zatruciu pokarmowemu bakterią Salmonelli należy ponadto:

  • Gotować pożywienie do zalecanej wewnętrznej temperatury (pałeczki salmonelli giną w temperaturze 60–65°C) oraz przechowywać resztki jedzenia w chłodziarce.
  • Myć blaty kuchenne przed i po przygotowaniu żywności (Po użyciu deseczek i noży do obróbki mięsa czy drobiu należy je dokładnie umyć detergentem i wyparzyć. Praktyczniejsze są deseczki plastikowe. Drewniane mogą być siedliskiem Salmonelli). .
  • Myć dokładnie ręce (szczególnie podczas obchodzenia się z jajkami lub drobiem).
  • Używać oddzielnych sztućców do surowego i gotowanego pożywienia.
  • Przechowywać pożywienie w chłodziarce przed gotowaniem (należy zapobiegać rozmrażaniu i ponownemu zamrażaniu żywności, całkowite rozmrażanie drobiu, mięsa, ryb i ich przetworów stosować tylko przed przystąpieniem do smażenia, pieczenia czy gotowania).
  • Wydzielić miejsce zamrażarce na surowy drób, mięso oraz w lodówce na jajka - tak, aby nie stykały się z innymi produktami.
  • Jajka, mięso, warzywa i owoce dokładnie myć pod ciepłą wodą.
  • W przypadku posiadania zwierząt w domu, albo w gospodarstwie należy nosić rękawice oraz myć dokładnie ręce po dotykaniu zwierząt.

fot. panthermedia

Dłuższe przetrzymywanie produktów, w których łatwo mnożą się bakterie (wyroby garmażeryjne, tatar, pasty rybne, jajeczne, mięsne), w temperaturze pokojowej znacznie zwiększa ryzyko zatrucia Salmonellą.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Iga u 11 latka
Witam serdecznie, zbadaliśmy poziom immunoglobulin, gdyż syn często chorował w lipcu 2023 r poziom - 0,17 Później w styczniu poziom 0,01, a teraz odebrałam wynik
Fluconazole
Witam. Dostałam fluconazole dla córki która ma 3 tygodnie. Na pleśniawki w buzi. Tylko jak mam jej to podać smarować buzię w środku i język?
Przedwczesne dojrzewanie
Moja córka dostała miesiączkę w wieku 10 lat i 9 miesięcy. Wzrost obecnie 143 cm. Jesteśmy pod opieką endokrynologa ze względu na przedwczesne dojrzewanie płciowe. Wiek kostny przyspieszony o 2 lata....
Ob 74
Witam , mój synek 3 lata dziś odebrałam wyniki on 74 szok , nie wiem skąd taka liczba strasznie się boje . Dziecko ogólnie nie gorączkuje , słabiej je ale je , piję normalnie ... W nocy mi się wybudz...
Jak dbać o mikroflorę dziecka?
Cześć Forumowicze! Jakie praktyki i strategie stosujecie, aby zadbać o mikroflorę Waszych dzieci? Czy stosujecie jakieś suplementy probiotyczne dla Waszych dzieci? Jeśli tak, jakie są Wasze ul...
Czy znasz i stosujesz 4 Lacti Baby?
Chcielibyśmy podjąć temat dotyczący suplementacji dla najmłodszych i zapytać Was o doświadczenia związane z produktem 4 Lacti Baby. Może ktoś z Was już z niego korzystał lub słyszał o nim od innych r...
Reklama:
Reklama: