Druga część tekstu poświęconego szczepieniom dodatkowym omawia wybrane choroby wirusowe, przeciwko którym istnieją skuteczne szczepionki, nie uwzględnione jednak w kalendarzu szczepień obowiązkowych. Podkreślono potencjalne powikłania mogące być następstwem zachorowania. Podano rekomendacje dotyczące szczepienia w poszczególnych grupach dzieci.
Dostępne w Polsce szczepionki:
- Varilrix (Glaxo SmithKline)
Schemat szczepienia:
Podaje się podskórnie. Można stosować od wieku 9 miesięcy, aczkolwiek większość ekspertów rekomenduje podawanie szczepionki dopiero od 12 miesiąca życia dziecka. U dzieci do 12. roku życia wystarcza jedna dawka szczepionki. U dzieci od 13. roku życia zaleca się dwie dawki w odstępach co najmniej 6 tygodni.
Nasza rekomendacja:
Wydaje się, że coraz więcej jest danych uzasadniających rutynowe szczepienie przeciwko ospie wszystkich zdrowych dzieci w wieku powyżej 12 miesięcy. Poważnym ograniczeniem w warunkach naszego kraju jest cena preparatu - dostępny jest tylko 1 rodzaj szczepionki, którego 1 dawka kosztuje aktualnie około 200 złotych.
4) KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU I OPON MÓZGOWO-RDZENIOWYCH
Kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych jest wirusową chorobą zakaźną powodowaną przez flawiwirusa, przenoszonego przez kleszcze. W naszym kraju występuje endemicznie w niektórych rejonach leśnych. Rejonami największego zagrożenia w Polsce są tereny dawnego województwa olsztyńskiego, białostockiego, suwalskiego i opolskiego. Zachorowania dotyczą głównie dorosłych pracujących w branży leśnej oraz okazjonalnie turystów przebywających w endemicznych terenach leśnych. Jest to choroba relatywnie rzadka. W Polsce rejestruje się co roku około 200 zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu. Najwięcej zachorowań występuje od czerwca do października.
Dostępne w Polsce szczepionki:
- FSME-Immun Inject (Baxter Hyland Immuno)
- Encepur A - dawka 1,5 mg; Encepur K - dawka 0,75 mg (Chiron)
Cena 1 dawki szczepionki - około 50 złotych.
Schemat szczepienia:
Dla uzyskania odporności konieczne są trzy dawki szczepionki, składające się na tzw. szczepienie podstawowe. Podaje się je w dużych odstępach czasu: druga dawka 1-3 miesiące po pierwszej, a trzecia dawka 9-12 miesięcy po drugiej. Dawka podtrzymująca zalecana jest w 3 lata po trzecim szczepieniu podstawowym.
Nasza rekomendacja:
Nie ma wskazań do powszechnego szczepienia zdrowych dzieci. Szczepienia zaleca się natomiast osobom przebywającym w leśnych terenach endemicznych, zwłaszcza zatrudnionym przy eksploatacji lasów. Należy rozważyć szczepienie w przypadku planowanego wyjazdu dziecka na obóz lub kolonie do lasów na terenach zagrożonych chorobą. W takich przypadkach należy pamiętać o podjęciu szczepień co najmniej 3 miesiące przed planowanym wyjazdem. Najlepiej szczepić z wyprzedzeniem 9-12 miesięcy, to znaczy zaczynając jesienią roku poprzedzającego wakacje.