Reklama:

Wady rozwojowe u noworodka wymagające interwencji chirurgicznej

Ewa Chodkowska

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Wady rozwojowe u noworodka wymagające interwencji chirurgicznej

PantherMedia

Karmienie piersią

Wśród noworodków, aż 2% rodzi się z wadami, które bywają przyczynami zgonu lub mają negatywny wpływ na rozwój dziecka.

Reklama:

Niektóre z tych wad wymagają interwencji chirurgicznej zaraz po urodzeniu. Wady te to:

  1. Zarośnięcie nozdrzy tylnych (jednostronne lub obustronne)

Objawy szczególnie się uwidaczniają w zarośnięciu obustronnym. Stwierdza się łapanie oddechu, nasilony udział mięśni oddechowych, sinicę oraz trudności w karmieniu.
Postępowaniem doraźnym jest założenie rurki ustno-gardłowej lub dotchawiczej.

  1. Przepuklina przeponowa

Jej częstość występowania to 1:4000 żywo urodzonych noworodków. Przeważnie jest to przepuklina lewostronna przez otwór opłucnowo-otrzewnowy
Do objawów należą duszności, sinica, wymioty, asymetria ruchów oddechowych klatki piersiowej, zapadnięcie brzucha, przemieszczanie się serca w stronę prawą oraz słyszalna perystaltyka jelit podczas osłuchiwania klatki piersiowej.
Aby rozpoznać wadę ustala się zdjęcie przeglądowe klatki piersiowej i brzucha.
Do doraźnego postępowania należy poprawa wentylacji oraz intubacja, czyli oddech wspomagany lub kontrolowany, tlenoterapia i wyrównanie kwasicy.

Operacje chirurgiczne u noworodków, Przepuklina przeponowa, Wady u noworodka

fot. pantherstock
 

  1. Zarośnięcie przełyku i przetoka tchawiczo-przełykowa

Częstość jej występowania wynosi ok. 1:3000 żywych noworodków.
Do objawów należą wymioty treścią podbarwioną żółcią lub zielonożółtą, wzdęcie brzucha, widoczna perystaltyka, brak smółki, w padaniu palpacyjnym brzucha bolesność lub wyczuwalny guz, obecność krwi w badaniu per rectum.
Widoczny poziom płynu w diagnostycznym badaniu radiologicznym brzucha w pozycji pionowej pozwala na wykrycie tej wady.

  1. Niedrożność smółkowa

Wada ta występuje tylko 1: 14 000 żywych urodzeń. Jest ona najczęściej objawem mukowiscydozy.
Objawy to wymioty podbarwione zielonożółtą treścią, wzdęcia brzucha, gęsta i lepka smółka, której wydalanie jest utrudnione.
Rozpoznać można dzięki badaniu rtg, w którym stwierdza się znaczne rozdęcie górnego odcinka jelita cienkiego, czasami widoczne są również poziomy płynu. W wadzie tej może nastąpić perforacja jelita, nawet u płodu.
 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: