Reklama:

Wagary: kiedy są normalnym przejawem buntu młodzieży a kiedy stają się niebezpieczne

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Wagary: kiedy są normalnym przejawem buntu młodzieży a kiedy stają się niebezpieczne

ojoimages

Szkoła, nauczycielka

Jakie są przyczyny wagarowania? Jak zatem zachować się w sytuacji gdy dowiemy się, że nasze dziecko było na wagarach? Na te pytania odpowiada kolejny na artykuł psychologa klinicznego.

Reklama:

Niestety wagary mogą stać się czasem tak silnym przyzwyczajeniem, że osobie takiej trudno znowu stać się uczniem. Zaległości wciąż pogłębiają się, co nie sprzyja chęci powrotu na lekcje. W starszych klasach tygodniowa obecność jest trudna do nadrobienia nie mówiąc już o dłuższych nieobecnościach czy wielu pojedynczych godzinach.

Jak zatem zachować się w sytuacji gdy dowiemy się, że nasze dziecko było na wagarach?

  • przede wszystkim zachować spokój i nie oceniać pochopnie zaistniałej sytuacji, lecz przyjrzeć się jej bliżej (np. czy uciekła cała klasa, jaki był powód, itd.)
  • spokojnie porozmawiać z dzieckiem słuchając go uważnie
  • nie bić dziecka ani nie stosować innych poważnych kar a czas przeznaczony na nie spożytkować na rozmowę oraz inną formę spędzenia wspólnie czasu
  • pokazać dziecku jakie mogą być konsekwencje ucieczek ze szkoły jednak bez umoralniania
  • w rozmowie podkreślić, iż opuszczenie zajęć lekcyjnych wiąże się z nadrobieniem materiału a ewentualna klasówka i tak musi zostać zaliczona
  • „nie rozdmuchiwać” tego problemu i nie rozmawiać nadmiernie dużo na ten temat – w rodzinach gdzie rodzice mają mniej czasu dla dzieci zdarza się, że dla  małych uczniów ważne jest każde zwrócenie uwagi (nawet to negatywne)
  • jeżeli dziecko samo przyznało się do wagarów należy to docenić (znaczy, że ma do nas zaufanie!)

czasem warto przyjrzeć się własnemu stosunkowi do pracy – czy nie jesteśmy po tym względem wzorcami do naśladowania dla naszych dzieci (?)

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Pielęgnacja i rozwój

Jak nauczyć dziecko umiejętności samoakceptacji i budowania pewności siebie?
Cześć! Poszukuję praktycznych porad dotyczących [url=https://naszaklasa.edu.pl/jak-nauczyc-dziecko-umiejetnosci-samoakceptacji-i-budowania-pewnosci-siebie/]nauczania mojego dziecka umiejętności samoa...
Pieluchy, nietrzymanie moczu i stolca u nastolatków.
Siemka mam 15 lat i chodzę do 8 klasy i na zajęcia z karate, piłki i siatkówki i się troszeczkę moczę w dzień i w nocy czasami zdążę do toalety czasami nie i nie mówiłem jeszcze nikomu i nie wiem jak...
Dysplazja korowa
Witam , czy ktos może napisać coś więcej nt. dysplazjo kory mózgowej. Moja 2,5 letnia córeczka na to cierpi, a co za tym idzie choruje na padaczkę lekooporną. Monika.
Reklama:
Reklama: