REKLAMA:

Zespół jelita drażliwego u dzieci

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Zespół jelita drażliwego u dzieci

medforum

Płaczące dziecko

Zespół jelita drażliwego IBS nie jest chorobą, lecz grupą objawów z przewodu pokarmowego występujących jednocześnie na które nie znajduje się  żadnych przyczyn organicznych wyjaśniających objawy.

REKLAMA:

IBS określa się jako czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego. Może dotyczyć zarówno chłopców jak i dziewczynek. W krajach zachodnich częstość jego występowanie ocenia się na 15–20% populacji młodocianych i dorosłych. Objawy chorobowe najczęściej pojawiają się w okresie od dojrzewania do 30 roku życia.


Przyczyny IBS nie są jednoznacznie określone. W patogenezie grają rolę zarówno czynniki fizyczne jak i psychiczne. Do czynników sprzyjających jego rozwojowi zalicza się predyspozycje genetyczne, a także stresujące przeżycia.

Ze względu na rodzaj wypróżnień można wyróżnić  trzy postacie zespołu jelita nadwrażliwego:

  1. biegunkową,
  2. zaparciową
  3. mieszaną.

Dolegliwości są nawracające. IBS może przebiegać z okresami zaostrzeń oraz remisji. Dzieciom cierpiącym na zespół jelita nadwrażliwego bardzo często towarzyszą zmiany nastroju, lęki, stany depresyjne oraz zaburzenia snu. Bóle brzucha (zwykle skurczowe) mogą mieć różną lokalizację -najczęściej występują  w prawym, bądź lewym podbrzuszu. Nasilają się  w ciągu dnia, bardzo często na około godzinę po spożytym posiłku.

Natężenie bólu maleje po wypróżnieniu. Inne objawy, które mogą występować w IBS : 1. biegunka- luźne, wodniste stolce trzy lub więcej razy dziennie , parcie na stolec. 2. zaparcia -twarde, zbite stolce; dwa lub mniej wypróżnień w tygodniu; lub wysiłek podczas wypróżnienia, 3.uczucie niezupełnego wypróżnienia, 4. stolce z domieszką śluzu, 5. wzdęcia brzucha.


Kryteria rozpoznania  zespołu jelita drażliwego (synonimy: zespół jelita nadpobudliwego, zespół jelita nadwrażliwego) (IBS irritable bowel syndrome) u dzieci  obejmują  występowanie wszystkich z wymienionych poniżej objawów, min. raz w tygodniu, przez co najmniej 2 miesiące przed ustaleniem rozpoznania.


A. Uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej lub ból spełniający co najmniej 2 z poniżej wymienionych warunków przez minimum 25% czasu:

  • poprawa po defekacji,
  • początek związany ze zmianami częstotliwości wypróżnień,
  • początek związany ze zmianami konsystencji (wyglądu) stolca,


B. Konieczne jest wykluczenie procesu zapalnego lub nowotworowego wady anatomicznej, które mogłyby wyjaśnić dolegliwości dziecka.

Powiązane dyskusje na forum z kategorii Choroby dziecka

Wysokie proby watrobowe
Poeniesione proby wtrobowe u 4 latka wykryte przypadkowo. Alt początkowo 68 alt 74 po miesiącu ast58 alt 52 po tygodniu znowu wzrosły do 60 i 65 po powtorzeniu znowu spadek do 58 i 59. Usg wporzadku....
Wyniki IgA oraz inne
Witam. W czwartek kolejna dawka szczepionki 6w1. Chciałam przed nią wykonać wyniki. Mały ma 10 i pół miesiąca oraz od listopada katar raz większy raz mniejszy. Wyszło podwyższone IgA 0.22 g/l. Norma ...
gość
Nudności i wymioty
Witam, mój 4-letni synek od tygodnia ma nudności i wymioty byłam z nim u lekarza i przepisał na wymioty ondasetron ale niewiele to pomogło, dziecka ciągle ma nudności inprzybaniej raz albo 2 razy dzi...
gość
ADHD czy TRAUMA?
Proszę o pomoc i udzielenie odpowiedzi na pytania w opisanej poniżej sytuacji. Niedawno dowiedziałem się, iż u mojej córki stwierdzono 6 lat temu ADHD. Posiadam jedynie dokument: "Wynik badania elek...
Próba tuberkulinowa
Witam, dzisiaj syn 5 letni miał założoną próbę tuberkulinowa, dziecko jest alergikiem i dostaje singular oraz hitaxse. Czy teraz mogę mu je podać, czy lepiej się wstrzymać do odczytu.
gość
Nirmowle nie rośnie
Dzień dobry,mam może nietypowy problem, ale mój synek 5.5miesiaca rosnie bardzo slabo. Urodził się 53cm teraz ma 64-65 i od 2 miesięcy jakby nic nie urósł. Pediatra nie mierzy go. Inny Pediatra po pr...
REKLAMA:
REKLAMA: