Zespół jelita drażliwego IBS nie jest chorobą, lecz grupą objawów z przewodu pokarmowego występujących jednocześnie na które nie znajduje się żadnych przyczyn organicznych wyjaśniających objawy.
Nie ma leczenia w pełni skutecznego i przyczynowego na IBS.
Pomocne może być:
- zmiana odżywiania, diety ,
- leki
- probiotyki,
- terapie u osób z problemami psychicznymi.
Porcje posiłków powinny być niewielkie , jedzone częściej. Niektóre pokarmy i napoje mogą powodować objawy IBS u niektórych dzieci, takie jak: żywność o wysokiej zawartości tłuszczu (tłuste sery,smażone jajka, mięso czerwone ) produkty mleczne, napoje z kofeiną, sztuczne substancje słodzące, pokarmy wzdymające -fasola, kapusta, kalafior, świeże ogórki) .
W przypadku zaparć powinno spożywać się pokarmy z dużą zawartością błonnika w ilość "wiek plus 5 gramów błonnika dziennie”. Czasem konieczne jest stosowanie leków przeczyszczających. Należą do nich m.in. laktuloza, makrogole, płynna parafina, bisakodyl, sennozydy. Leki te powinny być podawane tylko przez okres utrzymywania się dolegliwości, w minimalnej dawce skutecznej . Niezwykle ważna jest odpowiednia podaż płynów.U dzieci z biegunką stosuje się środki zapierające. Należy ograniczyć spożycie pokarmów z dużą ilością błonnika.Na skurcze, bóle brzucha warto zastosować preparaty takie jak np. Nospa. Pomagają zmniejszyć ból brzucha.
W przypadku wzdęcia brzucha (z nadmiernym gromadzeniem gazów w przewodzie pokarmowym) można podać simetykon. Niektóre probiotyki w odpowiednich dawkach powodują zmniejszenie objawów IBS wzięte Mogą być znalezione w suplementach żywieniowych, takich jak kapsułki, tabletki i proszki, i w niektórych pokarmach takich jak jogurty.U niektórych dzieci z problemami psychologicznymi w łagodzeniu objawów skuteczne są trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny w niskich dawkach .