Reklama:

Alergia pokarmowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Alergia pokarmowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

PantherMedia

Karmienie dziecka

Alergia na pokarmy może być alergią trwałą, lub też może ustępować po określonym czasie eliminacji danego antygenu z diety.

Reklama:

Objawy i przebieg alergii pokarmowej u dzieci

Najczęstszą alergią wieku wczesnodziecięcego jest alergia na białka mleka krowiego. Szczęśliwie u dosyć dużego odsetka dzieci z tą alergią szybka diagnoza i wyeliminowanie z diety produktów zawierających mleko krowie pozwalają z czasem na uzyskanie pełnej tolerancji tego antygenu. Dane podawane przez poszczególnych autorów różnią się nieco od siebie, ale generalnie można powiedzieć, że po rozpoznaniu alergii na mleko krowie w wieku niemowlęcym - 2 lata diety bezmlecznej powodują ustąpienie alergii na mleko u 50-80% dzieci.

Po 3 latach eliminacji białek mleka krowiego pełnej tolerancji na mleko nabiera 60-87% dzieci. U pozostałych dzieci objawy ustępują zwykle najpóźniej po 5 latach diety bezmlecznej. Szacuje się, że jedynie w 2% przypadków alergia na mleko krowie jest trwała (na całe życie).

Im wcześniej rozpoznano alergię i wyłączono z diety szkodzące dziecku pełne białko mleka krowiego, tym lepsze były efekty leczenia. Gorzej rokuje alergia na mleko krowie objawiająca się objawami wstrząsu anafilaktycznego lub skojarzenie alergii skórnej z objawami astmy oskrzelowej.

W przypadku alergenów innych niż mleko krowie uzyskanie pełnej tolerancji danego pokarmu może zajmować więcej czasu. Przykładowo udokumentowana, objawowa alergia na białko jaja kurzego ustępuje zwykle dopiero po 7 roku życia.

Istnieją też alergeny, które praktycznie nie rokują nabrania tolerancji - alergia na nie jest zwykle trwała na całe życie. Tak na przykład przebiega często alergia na ryby, skorupiaki i orzechy. Alergia na te produkty jest też szczególnie niebezpieczna z tego powodu, że duża część pacjentów reaguje na ich spożycie gwałtownymi reakcjami wstrząsowymi.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć alergię pokarmową u dzieci

W przypadku zalecenia u Twojego dziecka diety bezmlecznej ściśle przestrzegaj zaleceń lekarza odnośnie czasu stosowania diety. Zdaniem większości specjalistów okres diety bezmlecznej powinien wynosić co najmniej 2 lata.

Leczenie alergii pokarmowej u dzieci

Mając dziecko z alergią na białko mleka krowiego pamiętaj o wyeliminowaniu z diety dziecka wszystkich źródeł białka mleka (Danonki, jogurty, śmietana, lody itp.).

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Alergie

Niemowlak je za dużo
Hej, moje dziecko ma pół roku. Od początku karmione MM, bo ja nie mogłam karmić. Obecnie jest bardzo dużym dzieckiem. Waga i wzrost w górnych normach. Rośnie bardzo szybko. W dzień je prawidłowo (roz...
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Nietypowe wymioty u 3,5 latka
Witam. Mamy mały ale duży problem. Syn 3,5 lat chodzi do przedszkola. Jada słodkie, je prawie wszystko. Zdrowe dziecko ☺ Od maja zaczął się problem z wymiotami. wymiotuje rano najczęściej to jest po...
4 mies dziecko niechce jesc POMOCY!!
witam, moja corka od ponad miesiaca niechce spozywac mleka bylo podejrzenie o skaze lecz jednak to nie to badania byly poroobine w moczu wyszly male leukocyty a z krwi jak to jedna Pani doktor powied...
Reklama:
Reklama: