Alergia jest stanem w dużym stopniu uwarunkowanym genetycznie. W szczególności dotyczy to tak zwanego I typu reakcji alergicznej, związanego z wytwarzaniem specyficznych przeciwciał IgE (atopia).
Objawy i przebieg alergii u dziecka
Jeżeli w rodzinie dziecka występują choroby atopowe, takie jak: astma oskrzelowa, atopowe zapalenie skóry, przewlekły alergiczny nieżyt nosa, nawracające pokrzywki na tle alergicznym, to ryzyko wystąpienia alergii u dziecka wyraźnie wzrasta.
Według Kjellmana przewidywane ryzyko nasilonej alergii u dziecka wynosi:
- 72% gdy oboje rodzice mają tę samą chorobę atopową
- 43% gdy oboje rodzice mają choroby atopowe (różne u matki i u ojca)
- 32% gdy choroba atopowa wystąpiła już u starszego rodzeństwa
- 20% gdy jedno z rodziców ma chorobę atopową
- 10-12% (ryzyko populacyjne) gdy w rodzinie nie ma wyraźnych objawów chorób atopowych.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć alergię u dziecka
Jeżeli w Twoje rodzinie występowały przypadki chorób alergicznych (atopowych) skonsultuj się ze swoim lekarzem pediatrą lub z lekarzem rodzinnym. Twoje dziecko może być w tzw. grupie zwiększonego ryzyka alergii, co często pociąga za sobą zalecenie wdrożenia pewnych działań profilaktycznych mających na celu zmniejszenie ryzyka rozwoju lub zmniejszenie nasilenia objawów choroby alergicznej.
Leczenie alergii u dziecka
W przypadku zwiększonego ryzyka alergii dziecko na pewno powinno być jak najdłużej karmione naturalnie, a wprowadzanie pokarmów silnie alergizujących powinno być opóźniane w stosunku do standardowych zaleceń żywienia dzieci zdrowych. Wskazana jest profilaktyka polegająca na eliminacji alergenów wziewnych (roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt) z najbliższego otoczenia dziecka.
Bezwzględnie konieczne jest maksymalne ograniczenie narażenia takich dzieci na dym tytoniowy. Dziecko z rodziny obciążonej alergią powinno w maksymalnym stopniu unikać produktów żywieniowych zawierających konserwanty i sztuczne barwniki. Trwają badania mające wyjaśnić, czy u dzieci nie mających jeszcze objawów alergii, które nie mogą być dłużej karmione piersią, korzystna byłaby dieta oparta o hydrolizaty białek mleka.