Autyzm jest schorzeniem o nie w pełni wyjaśnionym pochodzeniu. Wśród rodziców dzieci z autyzmem rozpowszechnione jest przekonanie, że dieta bezglutenowa ma korzystny wpływ na dziecko. W krajach Europy Zachodniej i w USA wiele dzieci autystycznych jest prowadzonych na diecie bezglutenowej.
Autyzm - dieta bezglutenowa - Objawy i przebieg
Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, wyrażonym w zaleceniach Amerykańskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (NASPGHAN) opublikowanych w roku 2005, nie ma wiarygodnych danych, że celiakia występuje u dzieci chorych na autyzm częściej niż w ogólnej populacji. Z tego powodu NASPGHAN nie zaleca rutynowych badań tych dzieci w kierunku celiakii.
Większość specjalistów leczących dzieci z autyzmem bardzo krytycznie ocenia "próbne" stosowanie diety bezglutenowej w tej grupie pacjentów, uważając, że jest to nieuzasadnione dowodami medycznymi. Z drugiej strony wiadomo, że u osób predysponowanych genetycznie gluten ma potencjalne działanie neurotoksyczne. Nie można też negować, że istnieją też opisy przypadków dzieci autystycznych, których stan poprawił się po wyłączeniu glutenu z diety.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Jeżeli Twoje dziecko ma autyzm i zastanawiasz się nad ewentualnym zastosowaniem diety bezglutenowej nigdy nie rób tego samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem. Przedyskutuj ze swoim lekarzem wszystkie ewentualne przesłanki sugerujące sensowność takiego postępowania. Zanim wykluczysz gluten z diety dziecka zawsze wykonaj badania przesiewowe w kierunku celiakii (badanie krwi na obecność przeciwciał tTG i/lub EMA).
Zgłoś lekarzowi ewentualne inne (poza autyzmem) objawy wzmacniające podejrzenie celiakii, takie jak:
- przewlekłe biegunki,
- niedobór masy i/lub wzrostu,
- współistniejąca cukrzyca
- choroby autoimmunologiczne i wiele innych.
Autyzm - dieta bezglutenowa - Leczenie
Leczenia domowego nie ma. Uwaga! Jeżeli podejrzewamy celiakię nigdy nie wolno „próbnie” włączać diety bezglutenowej przed zakończeniem pełnej diagnostyki.