Oznaczanie przeciwciał specyficznych dla celiakii może dać niekiedy wynik ujemny pomimo, że badany jest naprawdę chory na celiakię. Nazywa się to wynikiem "fałszywie ujemnym".
Celiakia - testy serologiczne - Objawy i przebieg
Znanym zjawiskiem w diagnostyce celiakii u dzieci jest możliwość ujemnych wyników IgA-EmA i IgA-tTG u małych dzieci chorych na celiakię. Tłumaczy się to niedojrzałością układu immunologicznego, który w pierwszych 2 latach życia dziecka nie zawsze potrafi wytworzyć odpowiednią ilość przeciwciał. Według niektórych badań nawet 20% dzieci z celiakią może mieć ujemne wyniki IgA-EmA i IgA-tTG jeżeli badania te robiono przed ukończeniem 2 lat.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Jeżeli u dziecka istnieje uzasadnione podejrzenie celiakii lub jeżeli dziecko jest w grupie ryzyka zwiększonej częstości występowania celiakii, a wyniki badań serologicznych wykonywanych w pierwszych 2 latach zycia były ujemne, dziecko wymaga dalszej starannej obserwacji.
Jeżeli utrzymują się jakiekolwiek niepokojące objawy konieczne jest wykonanie biopsji jelitowej. Jeżeli dziecko nie ma objawów należy utrzymać pełne obciążenie glutenem w diecie i przynajmniej raz powtórzyć badania serologiczne około 3 roku życia (pod warunkiem że dziecko spożywało gluten w dużej ilości przez co najmniej 12 miesięcy przed planowanym badaniem).
Celiakia - testy serologiczne - Leczenie
Leczenia domowego nie ma. Uwaga! Jeżeli podejrzewamy celiakię nigdy nie wolno „próbnie” włączać diety bezglutenowej przed zakończeniem pełnej diagnostyki. Nigdy nie należy unikać wykonania biopsji jelitowej, jeżeli lekarz oceni, że jest ona konieczna. Biopsja jelitowa jest badanie rozstrzygającym wątpliwości diagnostyczne i niezbędnym do postawienia ostatecznego rozpoznania.