Reklama:

Otyłość u dzieci - profilaktyka

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Otyłość u dzieci - profilaktyka

PantherMedia

Dziecko niejadek

Otyłość u dzieci jest coraz częstszym problemem zdrowotnym. Rola rodziców jest niezwykle ważna w kształtowaniu prawidłowego odżywiania u dzieci. W profilaktyce i leczeniu najważniejsza jest odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, wykształcenie prawidłowych zachowań żywieniowych. Celem diety jest utrzymanie prawidłowej masy ciała w stosunku do wzrostu, płci i wieku oraz w razie potrzeby  zmniejszanie masy ciała.

Reklama:

Otyłość u dzieci - Objawy i przebieg

Dieta:

Posiłki powinny być urozmaicone, niewielkich objętości (by niepotrzebnie nie rozciągać żołądka) oraz spożywane o ustalonych porach, by dziecko nie odczuwało głodu i nie musiało siegać po niezdrowe przekąski. Posiłki powinny być spożywane wspólnie z rodziną, przy stole, a nie przed telewizorem. Dziecko musi codziennie jeść śniadania – są one najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia i powinny dawać duży zastrzyk energii. Składać się z pełnoziarnistego, ciemnego pieczywa, bogatego w błonnik, warzyw lub pełnoziarnistych płatków owsianych (zamiast słodzonych cukrem słodkich) wraz z niskotłuszczowym mlekiem. Dzieci niejedzące śniadań częściej sięgają po niezdrowe przekąski bogate z sól i cukier (ciastka, drożdżówki, chipsy, słone paluszki).

Dzieci muszą spożywać odpowiednie ilości wapnia. Może pochodzić z mleka (najlepiej o mniejszej zawartości tłuszczu (ok.2%) ). Powyżej 9 r.ż powinno ograniczyć się  do 3 filiżanek dziennie. Większość spożywanych tłuszczów powinno pochodzić z  ryb, orzechów, olejów roślinnych i miękkich margaryn. Trzeba je wybierać zamiast masła, smalcu i tłuszczów zwierzęcych.

Należy w pokarmach ograniczyć sól. Od początku u dziecka należy wprowadzić dietę ubogosolną, by wykształcić prawidłowe nawyki żywieniowe w wieku dorosłym (unikanie dosalania). Unikać  napojów gazowanych,  owocowych, słodzonych cukrem. Dieta powinna być bogata w owoce i warzywa (najlepiej 5 porcji dziennie). Trzeba pamiętać, że soki owocowe to nie to samo co owoce i warzywa. Soki bogate są w substancje słodzące, cukier i są źródłem tzw. pustych kalorii. Należy je ograniczyć. Nie pobudzają one ośrodka sytości i dziecko ciągle jest głodne. Ograniczyć trzeba spożycie słodyczy, jedzenia w restauracjach, fast foodów.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeśli mimo stosowania się do zdrowej diety, aktywności fizycznej, dziecko ma nadwagę należy skorzystać z porady dietetyka.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Profilaktyka

inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
Stosowanie kremu aldara
Dzień dobry. Czy można stosować maść aldara (kłykciny) na wewnętrznej stronie warg sromowych mniejszych?
Twarde zgrubienie / Wypuklenie z tylu główki
Dzien dobry. Corka 6 miesiecy. Od 3 miesiecy wyczuwam zgrubienie z tylu glowki na dole. Nikt z.lekarzy ani pediatra ani fizjo nie zwrocili na to uwagi. Mamy juz neurologa ale dopiero za miesiac. odch...
Tył głowy niemowlaka
Witam, niepokoi mnie tył głowy mojego dziecka, synek ma 6 my i ma z tyłu takie wypukłe kółeczko, mam nadzieje ze to widać na zdjęciu. Co to może być? To moje pierwsze dziecko wiec proszę o wyrozumiał...
biegunka chlorowa
Poszukuje rodziców dzieci chorych na tą chorobę,ponieważ sama mam chore dzieci i chcałabym zasięgnąć porady i wymienić się doświadczeniami .
Reklama:
Reklama: