Otyłość u dzieci jest coraz częstszym problemem zdrowotnym. Rola rodziców jest niezwykle ważna w kształtowaniu prawidłowego odżywiania u dzieci. W profilaktyce i leczeniu najważniejsza jest odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, wykształcenie prawidłowych zachowań żywieniowych. Celem diety jest utrzymanie prawidłowej masy ciała w stosunku do wzrostu, płci i wieku oraz w razie potrzeby zmniejszanie masy ciała.
Otyłość u dzieci - Objawy i przebieg
Dieta:
Posiłki powinny być urozmaicone, niewielkich objętości (by niepotrzebnie nie rozciągać żołądka) oraz spożywane o ustalonych porach, by dziecko nie odczuwało głodu i nie musiało siegać po niezdrowe przekąski. Posiłki powinny być spożywane wspólnie z rodziną, przy stole, a nie przed telewizorem. Dziecko musi codziennie jeść śniadania – są one najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia i powinny dawać duży zastrzyk energii. Składać się z pełnoziarnistego, ciemnego pieczywa, bogatego w błonnik, warzyw lub pełnoziarnistych płatków owsianych (zamiast słodzonych cukrem słodkich) wraz z niskotłuszczowym mlekiem. Dzieci niejedzące śniadań częściej sięgają po niezdrowe przekąski bogate z sól i cukier (ciastka, drożdżówki, chipsy, słone paluszki).
Dzieci muszą spożywać odpowiednie ilości wapnia. Może pochodzić z mleka (najlepiej o mniejszej zawartości tłuszczu (ok.2%) ). Powyżej 9 r.ż powinno ograniczyć się do 3 filiżanek dziennie. Większość spożywanych tłuszczów powinno pochodzić z ryb, orzechów, olejów roślinnych i miękkich margaryn. Trzeba je wybierać zamiast masła, smalcu i tłuszczów zwierzęcych.
Należy w pokarmach ograniczyć sól. Od początku u dziecka należy wprowadzić dietę ubogosolną, by wykształcić prawidłowe nawyki żywieniowe w wieku dorosłym (unikanie dosalania). Unikać napojów gazowanych, owocowych, słodzonych cukrem. Dieta powinna być bogata w owoce i warzywa (najlepiej 5 porcji dziennie). Trzeba pamiętać, że soki owocowe to nie to samo co owoce i warzywa. Soki bogate są w substancje słodzące, cukier i są źródłem tzw. pustych kalorii. Należy je ograniczyć. Nie pobudzają one ośrodka sytości i dziecko ciągle jest głodne. Ograniczyć trzeba spożycie słodyczy, jedzenia w restauracjach, fast foodów.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Jeśli mimo stosowania się do zdrowej diety, aktywności fizycznej, dziecko ma nadwagę należy skorzystać z porady dietetyka.