Biegunka u dziecka może być biegunką ostrą lub przewlekłą. Biegunka przewlekła, czyli trwająca co najmniej 10-14 dni, jest poważnym problemem zdrowotnym wymagającym konsultacji specjalistycznej. Biegunka ostra, spowodowana zwykle infekcją wirusową, w większości przypadków może być leczona w domu.
Objawy i przebieg biegunki u dziecka
Ostra biegunka jest stanem mogącym doprowadzić do szybkiego odwodnienia, z tego powodu zawsze należy nadzorować przebieg biegunki i stosować się do zaleceń lekarza. Niezależnie od zagrożeń związanych z biegunką, należy stwierdzić, że większość przypadków obserwowanych u dzieci to stany przebiegające stosunkowo łagodnie, które mogą być leczone w domu pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad ambulatoryjnego leczenia biegunki.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć biegunkę u dziecka
Pilnej konsultacji lekarskiej wymaga biegunka z cechami odwodnienia:
- utrata masy ciała,
- apatia dziecka,
- suchość śluzówek,
- wiotkość powłok skórnych.
Uporczywe wymioty występujące przy próbach pojenia, nasilone objawy pozajelitowe:
- zmiany skórne,
- wysoka gorączka,
- drażliwość,
- niepokój
oraz wszystkie inne nietypowe i niepokojące rodziców objawy.
Leczenie biegunki u dziecka
Biegunka ostra jest w większości przypadków schorzeniem wirusowym, albo stanem związanym z błędem dietetycznym, czyli w istocie schorzeniem "samoograniczającym się". Oznacza to, że w większości przypadków nie ma leczenia przyczynowego, stolce normalizują się samoistnie w ciągu 3-5 dni, a podstawą leczenia jest prawidłowe nawadnianie dziecka i zapobieganie powikłaniom ze strony gospodarki wodno-elektrolitowej.
W przypadku biegunek wirusowych i poantybiotykowych (najczęstszych w naszych realiach) optymalne postępowanie powinno polegać na zastosowaniu tzw. przerwy wodnej, czyli krótkiego odstawienia dotychczas stosowanej diety i podawaniu przez ten czas specjalnych płynów nawadniających (Gastrolit, Orsalit, ORS Hipp itp.).
Dużym postępem w gastroenterologii dziecięcej było udokumentowanie znamiennego skrócenia czasu trwania ostrej biegunki u dzieci otrzymujących nawadnianie z dodatkiem probiotyku Lactobacillus GG. Aktualnie jest dostępny na rynku preparat doustnego płynu nawadniającego dla dzieci zawierający dodatkowo Lactobacillus GG oraz preparaty z tym probiotykiem. Są one dostępne bez recepty, na opakowaniu jest szczegółowa instrukcja zasad jego stosowania.