Hydrolizaty serwatkowe o wysokim stopniu hydrolizy to grupa preparatów mlekozastępczych (hypoalergicznych), stosowanych w leczeniu alergii na białka mleka krowiego u dzieci.
Hydrolizaty serwatki - Objawy i przebieg
Do hydrolizatów serwatkowych o wysokim stopniu hydrolizy (tzw. "mocne" hydrolizaty serwatkowe) zaliczamy preparaty: Alfare (Nestle) oraz produkowane przez firmę Nutricia Bebilon Pepti 1, Bebilon Pepti 2 i Bebilon Pepti MCT. W krajach zachodnich można spotkać preparat Pepti Junior (Nutricia), który jest identyczny składem z Bebilonem Pepti. Preparat Bebilon Pepti od roku 2006 ma dodatkowo w swoim składzie prebiotyki GOS/FOS (opisane w oddzielnej poradzie w dziale "specjalista radzi"). Hydrolizaty białek serwatkowych są mieszankami przeznaczonymi do leczenia objawów alergii na białka mleka krowiego u niemowląt i małych dzieci. Hydrolizaty wysokiego stopnia są rekomendowane jako postępowanie pierwszego rzutu u dzieci z objawami alergii na mleko krowie.
Zalecenia ekspertów pozostawiają lekarzom wybór, czy zlecać hydrolizat serwatkowy, czy kazeinowy. Wynika to z faktu, że nie istnieją jednoznaczne dowody naukowe o przewadze jednego z typów hydrolizatów (kazeina lub serwatka), tak więc preparaty z obu tych grup można traktować równoprawnie. Oprócz leczenia alergii wskazaniem do zastosowania hydrolizatów serwatkowych jest częściowa nietolerancja sacharozy i laktozy, przewlekła biegunka, ostra faza celiakii i (niekiedy) kolki jelitowe.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Serwatkowe hydrolizaty wysokiego stopnia są dostępne wyłącznie na receptę i powinny być włączane i stosowane wyłącznie pod kontrolą lekarza. W przypadku gdy u Twojego dziecka istnieje podejrzenie alergii na białka mleka krowiego skontaktuj się ze swoim pediatrą lub lekarzem rodzinnym. Pamiętaj, że zgodnie z zaleceniami ekspertów z zakresu alergologii i gastroenterologii, w przypadku potwierdzonej, lub wysoce prawdopodobnej alergii na białko mleka krowiego, najlepszą dostępną aktualnie metodą leczenia żywieniowego jest włączenie u dziecka hydrolizatów wysokiego stopnia (serwatkowy lub kazeinowy).
Hydrolizaty serwatki - Leczenie
W leczeniu domowym należy pamiętać, aby stosowaniu hydrolizatów wysokiego stopnia towarzyszyło całkowite wycofanie z diety innych niż mleko produktów mogących zawierać pełne białko mleka krowiego (nabiał, słodycze, dodatki do zup itp.). Tylko w takim przypadku ma sens przewlekłe stosowanie diety opartej o hydrolizat serwatkowy wysokiego stopnia. Z doświadczenia klinicznego wynika, że brak pełnej poprawy po zmianie mleka na "silny hydrolizat" zwykle nie wynika z nieskuteczności preparatu leczniczego, ale jest skutkiem narażenia dziecka na ślady pełnego białka mleka krowiego, zawarte w innych, spożywanych codziennie, pokarmach.