Reklama:

Jak leczyć przewlekłe zapalenie zatok u dzieci?

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Jak leczyć przewlekłe zapalenie zatok u dzieci?

PantherMedia

Przeziębienie u dziecka

Według badań przygotowanych przez ARC Rynek i Opinia, aż 1/3 badanych matek dzieci chorujących na zatoki przyznaje, że ich dzieci cierpią na te dolegliwości od co najmniej dwóch lat. Matki, częściej niż pozostali, przy wyborze leczenia najczęściej kierują się rekomendacją farmaceuty. Jak skutecznie zwalczyć przewlekłe zapalenie zatok u dzieci?

Reklama:

Objawy i przebieg zapalenia zatok

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych jest coraz częściej rozpoznawanym zachorowaniem wśród dzieci, co może mieć związek ze wzrostem zanieczyszczenia powietrza. Z chorobą tą mamy do czynienia, gdy dolegliwości, takie jak: zatkanie i wyciek wydzieliny z nosa, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, ucisk/rozpieranie u nasady nosa oraz upośledzenie węchu trwają nieprzerwanie ponad 3 miesiące. Dolegliwości te, w przypadku przewlekłego zapalenia zatok, zazwyczaj nie są bardzo nasilone, ale są dokuczliwe. W razie wystąpienia objawów konieczna jest ocena lekarza, obejmująca konsultację laryngologiczną, w kierunku obecności wad budowy nosa, przerostu migdałka, chorób uszu, chorób alergicznych, refluksu żołądkowo-przełykowego, w wybranych przypadkach zaburzeń odporności oraz chorób ogólnoustrojowych. 

Jakie są najczęstsze objawy?

Aż 72% matek dzieci cierpiących na zatoki przyznaje, że najczęstszą dolegliwością jest niedrożność nosa. Dokuczliwy dla dzieci jest również wodnisty katar (57% respondentów). Często zapaleniu zatok towarzyszy gorączka lub stan podgorączkowy (47%) oraz ogólne osłabienie organizmu (44%). Wydzielina nie zawsze musi wyciekać z nosa, aż 40% matek dzieci chorujących na zatoki przyznało, że dużym problemem jest wydzielina spływająca po tylnej stronie gardła. Zatyka przejścia między zatokami i nosem i twory idealne warunki do rozwoju bakterii. Nieleczony problem może prowadzić nawet do zapalenia oczodołu i opon mózgowo-rdzeniowych. 

Leczenie zapalenia zatok

Jakie metody leczenia są najczęściej stosowane?

Najważniejsze, aby nauczyć dziecko wydmuchiwania nosa, by pozbyć się wydzieliny z zatok. Najczęściej matki wybierają leki rozrzedzające zgęstniałą wydzielinę (89% respondentów) oraz leki przeciwzapalne (80%). Po polecane przez lekarzy leki pochodzenia roślinnego sięga 77%. Matki często stosują bezpieczne metody jak inhalacje ziołowe (74%), czy ciepłe okłady (73%), które nie mają potwierdzonej skuteczności. Podobnie jest z suplementami diety, sięga po nie aż 76%. Najmniejszą popularnością cieszą się antybiotyki. Wybiera je jedynie 26% matek dzieci chorych na zatoki. Ta metoda jest również uznawana za najbardziej skuteczną, a zarazem mająca najwięcej skutków ubocznych.

„W przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych leczenie obejmuje płukanie nosa roztworami soli oraz glikokortykosteroidy donosowe.  Aby ulżyć dzieciom w trudnościach z oddychaniem, związanych z zatkanym nosem można rozważyć zastosowanie leków sekreto litycznych. Warto skorzystać z fitoterapii, czyli terapii za pomocą leków pochodzenia roślinnego, których skuteczność potwierdzona jest badaniami klinicznymi. Należy jednak uważać, po co sięgamy w aptece, czy są to leki, czy suplementy. Pamiętajmy, że lek leczy, a suplement jedynie uzupełnia. Można rozważyć, antybiotykoterapię, zazwyczaj przez dwa tygodnie, a w razie potrzeby przedłużyć leczenie na kolejne dwa tygodnie. W przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych istotne jest ograniczenie narażenia na infekcje górnych dróg oddechowych i ekspozycji na zanieczyszczenia, w tym dym tytoniowy.” – radzi lekarz medycyny rodzinnej doktor Katarzyna Mudel.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Profilaktyka

inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
Stosowanie kremu aldara
Dzień dobry. Czy można stosować maść aldara (kłykciny) na wewnętrznej stronie warg sromowych mniejszych?
Twarde zgrubienie / Wypuklenie z tylu główki
Dzien dobry. Corka 6 miesiecy. Od 3 miesiecy wyczuwam zgrubienie z tylu glowki na dole. Nikt z.lekarzy ani pediatra ani fizjo nie zwrocili na to uwagi. Mamy juz neurologa ale dopiero za miesiac. odch...
Tył głowy niemowlaka
Witam, niepokoi mnie tył głowy mojego dziecka, synek ma 6 my i ma z tyłu takie wypukłe kółeczko, mam nadzieje ze to widać na zdjęciu. Co to może być? To moje pierwsze dziecko wiec proszę o wyrozumiał...
biegunka chlorowa
Poszukuje rodziców dzieci chorych na tą chorobę,ponieważ sama mam chore dzieci i chcałabym zasięgnąć porady i wymienić się doświadczeniami .
Reklama:
Reklama: