Reklama:

Katar u niemowląt - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Katar u niemowląt - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

PantherMedia

Wymaz z nosa u niemowlaka

Katar u niemowląt jest bardzo często spotykany. Dla wielu rodziców jest to błahostka, która przejdzie sama, niestety w niektórych przypadkach prowadzi on do groźnych chorób i powikłań. Kanały nosowe niemowląt są bardzo wąskie a co ważne dzieci do pierwszego roku życia oddychają tylko i wyłącznie przez nos. Sytuacja w której nosek dziecka jest zapchany, prowadzi do problemów z oddychaniem, częstym budzeniem się w nocy, niemożnością picia mleka i wiele innych.

Reklama:

Objawy i przebieg kataru u niemowląt

Rodzice nie mają także możliwości całkowitego usunięcia zalegającego kataru z noska niemowlaka. W sytuacji gdy zauważymy, że nasze dziecko ma katar, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza.
 
Jak pomóc niemowlakowi podczas kataru?

Karat jest bardzo uciążliwy nie tylko dla niemowlaka ale także i dla rodziców nim się opiekujących. Nawet niewielki obrzęk błony śluzowej noska u dziecka, prowadzi do jego całkowitej niedrożności. Zbyt długo trwający katar, który początkowo nie jest groźny dla dziecka, może prowadzić do wielu problemów, w tym zapalenia zatok przynosowych czy problemów z uszami (w przypadku dzieci, ból ucha jest bardzo bolesny). Niemowlęta są rozdrażnione, płaczliwe, śpią bardzo krótko (nie mogą oddychać) i mają problem z ssaniem, gdyż co chwila muszą przerywać jedzenie by pobrać powietrze.

Nie potrafią same oczyścić sobie noska, zatem rodzice muszą im w tym pomóc.

Wśród sprawdzonych sposobów wymienia się między innymi:

  • układanie dziecka na brzuszku, nie powinno się kłaść dziecka na wznak na pleckach, gdyż wydzielina z nosa zatyka go jeszcze bardziej a co ważne spływa po tylnej ściance gardła,
  • główka dziecka nie powinna leżeć na płasko, zawsze powinna być wyżej niż klatka piersiowa,
  • powietrze w pokoju nie może być suche, musi być zawsze nawilżone,
  • należy oczyszczać, jak najczęściej nosek dziecka,
  • można robić dziecku inhalacje jeśli lekarz wyrazi na nie zgodę,
  • w aptekach dostępne są preparaty, których celem jest rozpuszczenie zaschniętej w nosku wydzieliny, np. woda morska, sól fizjologiczna,
  • skórę pod noskiem, należy smarować kremami, by nie była wyschnięta i nie przysparzała malcowi bólu.

Katar u niemowlaka należy wyleczyć do końca, by nie było po nim groźnych powikłań. Warto po skończonym leczeniu udać się do lekarza na konsultację czy wszystko z dzieckiem jest w porządku.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Profilaktyka

inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
Stosowanie kremu aldara
Dzień dobry. Czy można stosować maść aldara (kłykciny) na wewnętrznej stronie warg sromowych mniejszych?
Twarde zgrubienie / Wypuklenie z tylu główki
Dzien dobry. Corka 6 miesiecy. Od 3 miesiecy wyczuwam zgrubienie z tylu glowki na dole. Nikt z.lekarzy ani pediatra ani fizjo nie zwrocili na to uwagi. Mamy juz neurologa ale dopiero za miesiac. odch...
Tył głowy niemowlaka
Witam, niepokoi mnie tył głowy mojego dziecka, synek ma 6 my i ma z tyłu takie wypukłe kółeczko, mam nadzieje ze to widać na zdjęciu. Co to może być? To moje pierwsze dziecko wiec proszę o wyrozumiał...
biegunka chlorowa
Poszukuje rodziców dzieci chorych na tą chorobę,ponieważ sama mam chore dzieci i chcałabym zasięgnąć porady i wymienić się doświadczeniami .
Reklama:
Reklama: