Zapobieganie biegunce poantybiotykowej jest jednym z najlepiej poznanych i udokumentowanych działań probiotyków, a zwłaszcza szczepu Lactobacillus GG (LGG).
Lactobacillus GG w antybiotykoterapii - Objawy i przebieg
Szacuje się, że od 5% do nawet 30% pacjentów otrzymujących antybiotyk rozwija powikłania pod postacią biegunki. Przyczyną biegunki poantybiotykowej jest zaburzenie składu flory bakteryjnej jelit, spowodowane przez podawany doustnie antybiotyk. Logicznym rozwiązaniem profilaktycznym jest więc podanie probiotyku, normalizującego skład flory bakteryjnej. Analizy statystyczne podają, że probiotyki zmniejszają średnio o 60% ryzyko biegunki związanej z doustnym stosowaniem antybiotyku. Potwierdzone działanie zapobiegające biegunce poantybiotykowej mają przede wszystkim trzy szczepy: Lactobacillus GG, Saccharomyces boulardi i Bifidobacterium lactis Bb12.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
W przypadku infekcji wymagającej stosowania u dziecka antybiotyku skonsultuj z lekarzem ewentualny dodatek probiotyków. Dotyczy to zwłaszcza dzieci predysponowanych do takich reakcji po antybiotykach. Należy pamiętać o konieczności doboru probiotyku o udokumentowanym działaniu i zastosować go w odpowiedniej dawce. W odniesieniu do Lactobacillus GG należy podkreślić, że w badaniach potwierdzających jego skuteczność w profilaktyce biegunek poantybiotykowych u dzieci, stosowano relatywnie wysokie dawki LGG (10-20 miliardów kolonii na dobę).
Lactobacillus GG w antybiotykoterapii - Leczenie
Preparaty LGG są traktowane jako suplement diety i dostępne bez recepty, ale w każdej sytuacji stosowanie LGG powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem, albo staranną lekturą ulotki dołączonej do opakowania. Dostępne preparaty zawierające LGG to Ido Form Kid i Dicoflor.