Niedostateczne wydzielanie pokarmu w okresie poporodowym, nieadekwatne do potrzeb noworodka.
Mała ilość pokarmu w czasie karmienia dziecka - Objawy i przebieg
Zbyt mała ilość pokarmu to bardzo częsty problem kobiet pojawiający się w pierwszych dniach po porodzie. Przez pierwsze doby ilość pokarmu jest niewielka i w związku z tym bardzo często wzbudza niepotrzebne obawy. Niewielka ilość pokarmu nie znaczy, że nie jest wystarczająca dla dziecka. Należy pamiętać o tym, iż największy przypływ pokarmu następuje najczęściej dopiero około trzeciej doby po porodzie.
W pierwszych dniach życia, dziecku wystarcza około 10ml pokarmu. Czasami na skutek nagłego obniżenia się poziomu prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za wytwarzanie pokarmu może dojść do tzw. kryzysu laktacyjnego. Kryzys ten można pokonać poprzez częste i odpowiednie przystawianie dziecka do piersi. Bardzo często nadmierne zmęczenie, stres czy osłabienie organizmu może stać się przyczyną zmniejszenia wydzielania pokarmu. Brak odpowiedniej ilości pokarmu może być spowodowane nieprawidłowym przystawieniem dziecka do piersi.
Prawidłowe częste ssanie dziecka pobudza wydzielanie pokarmu. W przypadku dokarmiania, dopajania, podawania dziecku smoczków, stymulacja brodawek sutkowych poprzez ssanie zostaje zaburzona i organizm wytwarza wówczas niedostateczną ilość pokarmu. Również upośledzony odruch ssania u dziecka, w szczególności u wcześniaków może doprowadzić do ograniczonego wytwarzania pokarmu.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
W przypadku, gdy obserwuje się zbyt małe przybieranie dziecka na wadze należy skonsultować się z lekarzem pediatrą. Może być to objaw niedożywienia dziecka związanego z dostarczaniem mu nieodpowiedniej ilości pokarmu. Wówczas może okazać się konieczne dokarmianie lub też znalezienie przyczyny takiego stanu rzeczy.
Mała ilość pokarmu w czasie karmienia dziecka - Leczenie
Odpowiednie dostosowanie ilości produkowanego pokarmu do indywidualnych potrzeb noworodka można osiągnąć poprzez przestrzeganie pewnych reguł karmienia. Oto kilka z nich sprzyjające zwiększeniu produkcji pokarmu:
- Dziecko należy przystawiać do piersi jak najczęściej, na każde „żądanie”
- Należy unikać dopajania, dokarmiania oraz podawania dziecku smoczków uspokajających.
- Po karmieniu odciągać pokarm do ostatniej kropli.
- Przestrzeganie prawidłowego przystawiania do piersi tak by dziecko w trakcie karmienia obejmowało ustami całą brodawkę sutkową wraz z otoczką.
Aby uniknąć wielu problemów związanych z karmieniem naturalnym warto korzystać z poradni laktacyjnych, znajdujących się przy większości szpitali położniczych, z porad położnych lub pielęgniarek środowiskowych. Do prawidłowego karmienia piersią przygotowują również szkoły rodzenia jeszcze w czasie trwania ciąży.