Mieszanki sojowe nie zawierają nawet śladu białka mleka krowiego, bowiem zawarte w nich białko jest w całości izolowanym, pełnym białkiem sojowym. Z tego powodu mogą być stosowane w leczeniu żywieniowym alergii na białko mleka krowiego.
Mleko sojowe w leczeniu alergii na białka mleka krowiego - Objawy i przebieg
Na rynku są obecnie dostępne liczne preparaty sojowe. Należą do nich: Alsoy, Bebiko sojowe, Bebiko sojowe 2R, Bebilon sojowy 1, Bebilon sojowy 2, Humana SL, Isomil, Prosobee 1, Prosobee 2. Oprócz braku białek mleka krowiego preparaty te nie zawierają również cukru mlecznego (laktozy) ani glutenu, mogą być więc traktowane jako dieta eliminacyjna. Zapewniają podobną ilość kalorii, białka, tłuszczów i węglowodanów jak mieszanki mleka modyfikowanego.
Zaletą tych preparatów, podkreślaną przez producentów, jest ich niska cena i smak dużo lepszy w porównaniu z większością hydrolizatów, czyli leczniczych preparatów mlekozastępczych. Wadą jest obecność pełnego białka obcogatunkowego (sojowego). U dzieci z tendencją do alergii i zwiększoną przepuszczalnością jelit może to łatwo doprowadzić do rozwoju uczulenia na soję (wtórna alergizacja dziecka z alergią na białko mleka krowiego).
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Pomimo, że preparaty sojowe są dostępne bez recepty (niektóre z nich nawet w supermarketach), bezwzględnie skontaktuj się z lekarzem rodzinnym, pediatrą lub alergologiem, jeżeli planujesz podawanie mleka sojowego u Twojego dziecka.
Mleko sojowe w leczeniu alergii na białka mleka krowiego - Leczenie
Zdaniem większości specjalistów mleko sojowe w ogóle nie powinno być stosowane u dzieci do 6 miesiąca życia, ponieważ zwiększona w tym wieku przepuszczalność jelit powoduje bardzo łatwe uczulanie się dzieci na soję. Należy też pamiętać o ogólnej zasadzie, że najskuteczniejszym leczeniem alergii na białka mleka jest włączenie hydrolizatów (kazeiny lub serwatki), aczkolwiek rzeczywiście u części dzieci do uzyskania poprawy wystarcza mleko sojowe. Należy jedynie pamiętać, że u około 10-35% dzieci z alergią na białko mleka rozwija się także alergia na soję.
Najbardziej uznawanym wskazaniem do bezpiecznego i skutecznego stosowania mleka sojowego jest leczenie alergii na białka mleka o nieznacznym nasileniu (bez objawów enteropatii, czyli uszkodzenia jelit) u wybranych dzieci powyżej 6 miesiąca życia z potwierdzoną alergią IgE-zależną, bez towarzyszącej alergizacji na inne pokarmy. Oczywiście w każdej sytuacji decyzję o zaleceniu leczniczego stosowania mleka sojowego powinien podjąć lekarz.