Reklama:

Nietolerancja pokarmowa u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Nietolerancja pokarmowa u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

PantherMedia

Śniadanie w szkole

Nietolerancja pokarmowa występuje u dzieci znacznie częściej aniżeli alergia pokarmowa. Mały pacjent po zjedzeniu konkretnego pokarmu odczuwa bardzo nieprzyjemne objawy, które utrudniają mu sen, odpoczynek oraz zabawę. Pierwsze objawy widoczne są u dziecka najczęściej po kilku godzinach od zjedzenia posiłku, więc rodzice nie wiedzą początkowo co jest przyczyną ich pojawienia się. Jeśli sytuacja ta powtarza się rodzice udają się z dzieckiem najczęściej do lekarza-pediatra, dermatolog. Objawy nietolerancji pokarmowej mogą utrzymywać się do kilku lub kilkanaście godzin .

Nietolerancja pokarmowa może obejmować jeden konkretny produkt bądź całe grupy pokarmów. W przypadku tej drugiej sytuacji znacznie trudniej jest ustalić, które substancje odpowiadają za pojawienie się niechcianych objawów u dziecka.

W jaki sposób dochodzi do rozwoju nietolerancji pokarmowej u naszej pociechy? Co zrobić by dziecko nie odczuwało nieprzyjemnych objawów po zjedzeniu konkretnego posiłku? Czy dolegliwość ta wymaga leczenia?

Reklama:

Objawy i przebieg nietolerancji pokarmowej u dzieci

Sposoby radzenia sobie z nietolerancją pokarmową u dzieci  

Dzieci z nietolerancją pokarmową tolerują bez następstw niewielkie ilości substancji bądź produktu, które do niej doprowadzają. Jeśli dawka ta zostanie przekroczona pojawiają się charakterystyczne objawy dla tej dolegliwości. W przypadku alergii pokarmowej dziecko nie jest wstanie przyjąć nawet minimalnej ilości danego produktu, gdyż dochodzi u niego do silnej aktywacji układu odpornościowego.

Objawy nietolerancji pokarmowej są kwestia indywidualną dla każdego dziecka. Najczęściej jednak występują wzdęcia, silna biegunka bądź odwrotnie zaparcia, ból głowy, swędzenie skóry, zmiany skórne, płaczliwość, zmęczenie ale także bóle stawów. Jeśli chcemy pomóc naszemu maluszkowi, powinniśmy wprowadzić tzw. dietę eliminacyjną. Należy unikać produktów bądź składników pokarmowych, które wywołują niepożądane objawy u dziecka.  Początkowo dobieranie produktów z których będą przygotowywane posiłki będzie trudne z czasem nie będzie nam przysparzało trudności. Jeśli wprowadzona przez nas dieta nie będzie wystarczająca należy udać się z dzieckiem do lekarza.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Profilaktyka

inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
Stosowanie kremu aldara
Dzień dobry. Czy można stosować maść aldara (kłykciny) na wewnętrznej stronie warg sromowych mniejszych?
Twarde zgrubienie / Wypuklenie z tylu główki
Dzien dobry. Corka 6 miesiecy. Od 3 miesiecy wyczuwam zgrubienie z tylu glowki na dole. Nikt z.lekarzy ani pediatra ani fizjo nie zwrocili na to uwagi. Mamy juz neurologa ale dopiero za miesiac. odch...
Tył głowy niemowlaka
Witam, niepokoi mnie tył głowy mojego dziecka, synek ma 6 my i ma z tyłu takie wypukłe kółeczko, mam nadzieje ze to widać na zdjęciu. Co to może być? To moje pierwsze dziecko wiec proszę o wyrozumiał...
biegunka chlorowa
Poszukuje rodziców dzieci chorych na tą chorobę,ponieważ sama mam chore dzieci i chcałabym zasięgnąć porady i wymienić się doświadczeniami .
Reklama:
Reklama: