Reklama:

Stulejka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ten tekst przeczytasz w 1 min.

Stulejka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

shutterstock

Zabawa na zjeżdżalni

Stulejką nazywamy stan, kiedy napletek nie może być zsuniety z żołędzi prącia.

Reklama:

Objawy i przebieg stulejki

U niemowląt i małych dzieci napletek jest fizjologicznie zwężony. Dodatkowo należy pamiętać, że u większości małych dzieci płci męskiej, skóra napletka jest częściowo sklejona z powierzchnią żołędzi, tak więc bardzo rzadko udaje się całkowicie zsuwać napletek. Nie jest to żadna wada rozwojowa i zwykle nie wymaga żadnego postępowania, wręcz przeciwnie - siłowe odprowadzanie napletka, czy tzw. ćwiczenie napletka może spowodować uszkodzenia skóry prowadzące do bliznowacenia i prawdziwego zwężenia napletka.

Prawdziwą stulejką (wymagająca leczenia) należy nazwać stan, w którym przy próbie odciągania napletka nie udaje się w ogóle uwidocznić ujścia zewnętrznego cewki moczowej. Jeżeli ujście cewki jest widoczne, a dziecko nie ma problemów z oddawaniem moczu, jest to zazwyczaj stan prawidłowy.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć stulejkę

Konsultacji z chirurgiem dziecięcym wymaga stulejka objawiająca się niemożnością uwidocznienia ujścia cewki moczowej lub dająca wyraźne problemy przy oddawaniu moczu (niepokój, płacz, widoczne obrzmienie napletka). Zwykle wymaga to leczenia operacyjnego.

Pilnej konsultacji lekarskiej wymaga uwięźnięcie zwężonego napletka w pozycji odciągniętej - jest to tzw. załupek, stan grożący niedokrwieniem i martwicą żołędzi prącia. W przypadkach łagodnego zwężenia napletka jest możliwe leczenie zachowawcze poprzez miejscowe stosowanie maści zawierających kortykosterydy, jednak decyzję o takim leczeniu musi podjąć lekarz pediatra lub chirurg dziecięcy, który przepisze odpowiedni preparat.

Leczenie stulejki

Należy dbać o higienę napletka (mycie), jednak bez przesadnych prób odciagania napletka, może to bowiem spowodować powstanie załupka lub blizn napletka.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Profilaktyka

inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
Stosowanie kremu aldara
Dzień dobry. Czy można stosować maść aldara (kłykciny) na wewnętrznej stronie warg sromowych mniejszych?
Twarde zgrubienie / Wypuklenie z tylu główki
Dzien dobry. Corka 6 miesiecy. Od 3 miesiecy wyczuwam zgrubienie z tylu glowki na dole. Nikt z.lekarzy ani pediatra ani fizjo nie zwrocili na to uwagi. Mamy juz neurologa ale dopiero za miesiac. odch...
Tył głowy niemowlaka
Witam, niepokoi mnie tył głowy mojego dziecka, synek ma 6 my i ma z tyłu takie wypukłe kółeczko, mam nadzieje ze to widać na zdjęciu. Co to może być? To moje pierwsze dziecko wiec proszę o wyrozumiał...
biegunka chlorowa
Poszukuje rodziców dzieci chorych na tą chorobę,ponieważ sama mam chore dzieci i chcałabym zasięgnąć porady i wymienić się doświadczeniami .
Reklama:
Reklama: