Za poród przedwczesny uważa się taki, który odbywa się między 22 a 37 ukończonym tygodniem ciąży. Wcześniaki są dosyć często zwalniane ze szczepień, głównie z powodu obaw, że szczepienie będzie u nich albo niebezpieczne, albo nieskuteczne.
Szczepienia u wcześniaków - Objawy i przebieg
Zgodnie z aktualnymi zaleceniami wcześniaki mogą być szczepione w chronologicznej kolejności, zgodnie z kalendarzem szczepień, tak jak dzieci urodzone o czasie. Wyjątkiem jest szczepienie przeciwko gruźlicy, wykonywane tuż po urodzeniu, które powinno być odroczone u noworodków w ciężkim stanie klinicznym oraz u wszystkich urodzonych przed 32 tygodniem lub z masa poniżej 2000 g. Z uwagi na częste problemy zdrowotne wcześniaków (infekcje, zaburzenia oddychania, zaburzenia neurologiczne) zaleca się oczywiście czasowe odroczenie szczepień aż do ustabilizowania stanu ogólnego i ustąpienia objawów ewentualnej infekcji. W przypadku przebycia krwawienia wewnątrzczaszkowego lub innych zaburzeń neurologicznych szczepienia odracza się do chwili ustąpienia ostrych objawów i zakończenia ewentualnej diagnostyki neurologicznej. Jeżeli dziecko jest w dobrym stanie i ma masę ciała powyżej 2000 g, to powinno być szczepione tak jak każde inne niemowlę. Sam fakt wcześniactwa nie jest przeciwwskazaniem do żadnego ze szczepień. Zdaniem wielu autorów wcześniaki powinny być nawet dodatkowo szczepione przeciwko bakteriom nie objętym kalendarzem szczepień (Neisseria, Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae grupy B), są bowiem w grupie podwyższonego ryzyka ciężkich zakażeń tymi bakteriami.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Każdy noworodek urodzony przedwcześnie wymaga szczególnego nadzoru i regularnych wizyt kontrolnych w Poradni Rejonowej. W trakcie tych wizyt należy omówić z pediatrą lub z lekarzem rodzinnym planowany kalendarz szczepień, w tym ewentualne szczepienia dodatkowe.
Szczepienia u wcześniaków - Leczenie
Jeżeli dzieci przekroczyło wagę 2000 g i jest ogólnie zdrowe nie należy zwlekać z rozpoczęciem programu planowych szczepień ochronnych, które dla wcześniaków są często ważniejsze niż dla dzieci urodzonych o czasie.