Reklama:

Wskazania do odroczenia szczepień

Ten tekst przeczytasz w 1 min.

Wskazania do odroczenia szczepień

ojoimages

Strzykawka, zastrzyk

W pewnych wypadkach szczepienia ochronne powinny być odroczone. Najczęściej przyczyną jest ostra choroba infekcyjna. Zdaniem ekspertów do spraw szczepień, w Polsce nadmiernie często zwalnia się ze szczepień dzieci, u których tak naprawdę nie ma przeciwwskazań do szczepienia.

Reklama:

Odroczenie szczepień - Objawy i przebieg

Zgodnie z instrukcjami WHO, w pełni zaakceptowanymi przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne, szczepienie należy odroczyć w przypadku stwierdzenia u dziecka ostrego stanu chorobowego z gorączką lub zaostrzenia choroby przewlekłej. Nie powinno się natomiast rezygnować ze szczepienia przy niewielkich dolegliwościach takich jak pokasływanie, zatkany nos, objawy alergii, katar sienny. Takie stany trwają często miesiącami i nie są ostrą chorobą.

Błędem jest również zwalnianie ze szczepień dzieci:

  • niedożywionych,
  • wcześniaków i dzieci urodzonych z niską masą ciała,
  • dzieci stosujących aktualnie antybiotyk (bez objawów ostrej infekcji) lub miejscowe maści sterydowe.

Nie powinno się odraczać szczepień u dzieci z przewlekłymi chorobami

  • skóry, 
  • serca,
  • płuc,
  • nerek,
  • wątroby
  • układu nerwowego,

jeżeli choroby te są w okresie wyrównania i nie postępują.

Dzieci z zaburzeniami odporności można szczepić szczepionkami zabitymi, nie należy natomiast stosować u nich szczepionek żywych, atenuowanych. Co najmniej 3-miesięcznego odroczenia od szczepień żywymi szczepionkami wymagają natomiast dzieci, u których podano preparat krwi lub immunoglobulin. Poprawnym przeciwwskazaniem jest także udowodniona nadwrażliwość na jeden ze składników używanych do produkcji szczepionki (np. antygen białka kurzego lub neomycynę).

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Poinformuj pediatrę jeżeli u dziecka występuje jeden ze stanów będących przeciwwskazaniem do szczepień.

Odroczenie szczepień - Leczenie

W przypadkach wątpliwości co do prowadzenia do szczepień można kontaktować się telefonicznie z Terenowymi Stacjami SANEPID lub istniejącymi w każdym województwie Poradniami Konsultacyjnymi ds. Szczepień.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Profilaktyka

inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
Stosowanie kremu aldara
Dzień dobry. Czy można stosować maść aldara (kłykciny) na wewnętrznej stronie warg sromowych mniejszych?
Twarde zgrubienie / Wypuklenie z tylu główki
Dzien dobry. Corka 6 miesiecy. Od 3 miesiecy wyczuwam zgrubienie z tylu glowki na dole. Nikt z.lekarzy ani pediatra ani fizjo nie zwrocili na to uwagi. Mamy juz neurologa ale dopiero za miesiac. odch...
Tył głowy niemowlaka
Witam, niepokoi mnie tył głowy mojego dziecka, synek ma 6 my i ma z tyłu takie wypukłe kółeczko, mam nadzieje ze to widać na zdjęciu. Co to może być? To moje pierwsze dziecko wiec proszę o wyrozumiał...
biegunka chlorowa
Poszukuje rodziców dzieci chorych na tą chorobę,ponieważ sama mam chore dzieci i chcałabym zasięgnąć porady i wymienić się doświadczeniami .
Reklama:
Reklama: