Urobilinogen jest produktem metabolizmu barwnika żółciowego – bilirubiny. Jest to związek rozpuszczalny w wodzie i może być obecny w moczu u każdego zdrowego człowieka. Wydalanie urobilinogenu z moczem powinno wynosić 0-4 mg (0-67 umol) na dobę. Jeżeli w moczu jest go więcej, mówimy o wzmożonym wydalaniu urobilinogenu.
Bakterie w moczu - Objawy i przebieg
Nadmiar urobilinogenu w moczu może powodować bardziej intensywne, żółtawo-brązowe zabarwienie moczu. Zwykle nie towarzyszą temu żadne inne objawy.
Stwierdzenie wzmożonego urobilinogenu w moczu może świadczyć o zwiększonej produkcji bilirubiny, na przykład przy rozpadzie krwinek czerwonych (hemoliza). Może to być również pierwszy objaw uszkodzenia wątroby (np. zaczynające się wirusowe zapalenie wątroby).
Zwiększenie wydalania urobilinogenu z moczem obserwowano po dużych wysiłkach fizycznych i po bardzo obfitym, tłustym posiłku. Objaw ten można też niekiedy stwierdzić u chorych z przewlekłymi zaparciami.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Stwierdzenie podwyższonego stężenia urobilinogenu w moczu wymaga powtórzenia badania. Jeżeli podwyższenie wydalania utrzymuje się i nie jest związane z dużym wysiłkiem fizycznym, lub ze spożyciem dużego, ciężkostrawnego posiłku, to konieczne jest zasięgnięcie porady lekarskiej. Zwykle niezbędne jest wykonanie badań:
- morfologii,
- bilirubiny całkowitej i związanej oraz
- prób wątrobowych lub
- innych dodatkowych badań zleconych przez lekarza.
Bakterie w moczu - Leczenie
Należy unikać obciążania się obfitymi, ciężkostrawnymi posiłkami. W przypadku zaparć zastosować dietę bogatoresztkową.