Dzień Okulistów i Okulisty obchodzony jest każdego roku 9 maja w rocznicę urodzin Ferdinada Monoyera, francuskiego okulisty, profesora fizyki medycznej w Lyonie.
Ferdinand Monoyer urodził się 9 maja 1836, zmarł 11 lipca 1912. Stworzył on tablicę używaną do badania ostrości wzroku. Litery wykresu czytane od dołu do góry po lewej stronie dają nazwisko Monoyer i skrót DM (docteur en médecine – doktor medycyny), a po prawej imię Ferdinand. Monoyer wynalazł również dioptrię, która umożliwia określenie zdolności zbierającej soczewek w okularach.
Najczęstsze choroby oczu
W Polsce żyje ponad 1,8 mln osób z dysfunkcją wzroku. Nie dlatego, że takie się urodziły, ale dlatego, że tracą lub straciły wzrok z powodu rozwijających się chorób oczu.
Istnieje wiele schorzeń różnych struktur oka, do najczęstszych z nich możemy zaliczyć:
- jaskrę,
- zwyrodnienie plamki żółtej (AMD),
- zaćmę (kataraktę),
- zapalenie spojówek,
- zespół suchego oka,
- odwarstwienie siatkówki,
- alergie oczu,
- nowotwory oczu (czerniak, glejak, oponiak itp.).
Dzień Okulistyki to dobry czas, aby profilaktycznie zbadać swój wzrok i w razie konieczności w porę zareagować na ewentualne zmiany sprawności naszych oczu. O wzrok należy dbać przez całe życie. Należy chodzić na wizyty kontrolne do okulisty co najmniej raz do roku, tak samo jak chodzimy na wizyty kontrolne do innych lekarzy specjalistów.