Swędzące, piekące i zaczerwienione spojówki, a także nadmierne łzawienie zauważa u siebie bardzo wiele osób, jednak czy wszyscy wiedzą, że to objawy alergicznego zapalenia spojówek? Jak rozpoznać u siebie tę dolegliwość, co zastosować, by zmniejszyć dolegliwości oraz kiedy zgłosić się do specjalisty?
Sezon alergii trwa. Szacuje się, że już blisko 1/3 Polaków zmaga się z uciążliwymi dolegliwościami związanymi z alergią [1]. Nadwrażliwość na alergeny jest najbardziej odczuwalna dla nosa i oczu: wodnisty katar, uciążliwe kichanie, a także łzawiące, swędzące oczy to typowe objawy alergii.
– Dodatkowo oczy alergików często są przekrwione, a na powiekach występuje charakterystyczny obrzęk – tłumaczy dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalista alergologii.
Zdecydowanie najczęstszą postacią jest sezonowe alergiczne zapalenie spojówek – zwykle w formie łagodnej, w związku z silną ekspozycją na pyłki.
Dzień dobry, bolą mnie oczy
Na opuchnięte, łzawiące oczy wiele osób skarży się od samego rana. Czy rzeczywiście poranki są trudniejsze niż pozostała część dnia? – Może tak się zdarzyć. Wynika to często z niedostatecznej higieny oczu przed snem – przestrzega ekspertka. Dlatego tak ważna jest higiena oczu. Jak prawidłowo zadbać o narząd wzroku przed snem? Należy solidnie przepłukać oczy, najlepiej kroplami nawilżającymi bez konserwantów lub przeznaczonymi dla alergików kroplami z ektoiną, czyli naturalną substancją, która tworzy niewidzialną tarczę na powierzchni oka, chroniącą przed wnikaniem alergenów.
– W przeciwnym razie, gdy alergen nie zostanie wypłukany, będzie przez całą noc czynnikiem drażniącym spojówkę. W dodatku, podczas snu, zamknięte powieki uniemożliwiają łzom usunięcie alergenów, tak jak to ma miejsce w trakcie dnia – wyjaśnia alergolog.
Podobnie rano należy powtórzyć tę procedurę, wówczas oczy będą w lepszej formie przez resztę dnia.
Kiedy do lekarza?
By zminimalizować objawy alergicznego zapalenia spojówek najczęściej stosuje się właśnie wspomniane wcześniej krople – np. z ektoiną i kwasem hialuronowym. Warto je stosować w razie odczuwania dyskomfortu. Jednak są sytuacje, w których konieczna będzie wizyta u specjalisty.
– Na szczęście bardzo rzadko diagnozujemy tzw. wiosenne zapalenie spojówek i rogówki, czyli najcięższą postać alergicznego zapalenia spojówek, w którym na skutek bardzo nasilonego stanu chorobowego dochodzi do uszkodzenia rogówki, czasami z wytworzeniem trwałych blizn. By do tego nie dopuścić, trzeba zgłosić się wcześniej do specjalisty – przestrzega dr M. Kołacińska-Flont.
Co więc powinno skłonić alergika do pilnej wizyty?
- kiedy oczy są mocno przekrwione przez kilka dni
- kiedy każde mrugnięcie sprawia ból
- kiedy pacjent odczuwa światłowstręt
- kiedy pacjent ma problemy z ostrością widzenia
- kiedy powieki są tak mocno obrzęknięte, że nie można otworzyć oka
- kiedy codziennie rano powieki sklejone są bardzo gęstą, lepką, ciągnącą się wydzieliną.
Na szczęście takie sytuacje są niezwykle rzadkie, jednak warto być czujnym i w razie potrzeby skontaktować się ze specjalistą.