Reklama:

Brak związku między szczepieniami a autyzmem – wyniki międzynarodowego badania

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Brak związku między szczepieniami a autyzmem – wyniki międzynarodowego badania

Shutterstock

Chłopiec z autyzmem

Najnowsze wynik badań opublikowane w marcu b.r. obalają mit dotyczący związku pomiędzy szczepionką MMR a autyzmem. To pierwsze tak duże badanie, którego wyniki jasno wskazują – nie ma naukowych dowodów na powiązanie MMR z autyzmem!

Reklama:

Dziesięć lat – tyle trwało badanie kliniczne prowadzone przez duńskich naukowców, w którym wzięło udział ponad 600 tysięcy dzieci. Celem badania było zweryfikowanie istniejących od wielu lat przesłanek, które wykazywały powiązanie szczepionek podawanych dzieciom na wywoływanie autyzmu.  Za szczepionkę, która miała w znacznym stopniu przyczyniać się do wywołania choroby, wskazywano MMR, czyli szczepionkę przeciw odrze, śwince i różyczce.

Należy przypomnieć, że doniesienia o potencjalnym związku między MMR a autyzmem opublikowano w XX wieku, jednak publikacja została zdementowana jako błędna, a autor przyznał się do podania błędnych informacji. Mimo to, wiele osób wierzyło w autyzm poszczepienny. Duńscy naukowcy przeprowadzili dziesięcioletnie badanie na grupie pediatrycznej, gdzie badano zależność pomiędzy częstotliwością występowania autyzmu u dzieci szczepionych, jak i nieszczepionych.  W ostatnim numerze prestiżowego czasopisma „Annals of Internal Medicine” opublikowano wyniki międzynarodowego badania klinicznego prowadzonego na grupie pediatrycznej, w którym wzięło udział ponad 600 tysięcy dzieci!

W badaniu wzięły udział zarówno dzieci szczepione jak i nieszczepione. Łącznie wśród wszystkich biorących udział w badaniu dzieci autyzm zdiagnozowano u 6517 maluchów.  Wyniki badań wskazują, że brak jednoznacznych dowodów na to, aby u dzieci szczepionych występowało wyższe ryzyko wystąpienia autyzmu niż u dzieci nieszczepionych. Rozpatrując wszystkie prowadzone w zakresie związku szczepień i autyzmu badania, prowadzone od lat 90. XX wieku, jednoznacznie można wskazać na brak zależności. Jak wskazują eksperci, uwzględniając największe 5 badań z zakresu wpływu szczepionek na ryzyko wystąpienia autyzmu oraz 5 badań kliniczno-kontrolnych, nie ma powiązań między szczepionką MMR a wystąpieniem autyzmu.

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Profilaktyka

inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
Stosowanie kremu aldara
Dzień dobry. Czy można stosować maść aldara (kłykciny) na wewnętrznej stronie warg sromowych mniejszych?
Twarde zgrubienie / Wypuklenie z tylu główki
Dzien dobry. Corka 6 miesiecy. Od 3 miesiecy wyczuwam zgrubienie z tylu glowki na dole. Nikt z.lekarzy ani pediatra ani fizjo nie zwrocili na to uwagi. Mamy juz neurologa ale dopiero za miesiac. odch...
Tył głowy niemowlaka
Witam, niepokoi mnie tył głowy mojego dziecka, synek ma 6 my i ma z tyłu takie wypukłe kółeczko, mam nadzieje ze to widać na zdjęciu. Co to może być? To moje pierwsze dziecko wiec proszę o wyrozumiał...
biegunka chlorowa
Poszukuje rodziców dzieci chorych na tą chorobę,ponieważ sama mam chore dzieci i chcałabym zasięgnąć porady i wymienić się doświadczeniami .
Reklama:
Reklama: