Reklama:

COVID-19 u dzieci: jak zmniejszyć ryzyko zachorowania u najmłodszych?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

COVID-19 u dzieci: jak zmniejszyć ryzyko zachorowania u najmłodszych?

PantherMedia

Lekarz na obchodzie

Początkowo sądzono, że COVID-19 u dzieci przebiega raczej bezobjawowo – obecnie wiadome już jest to, że nie zawsze tak jest i nawet u najmłodszych pacjentów choroba może mieć ciężki przebieg, jak i dawać odległe powikłania. Ze względu na takie chociażby ryzyko warto podejmować działania, które zmniejszą ryzyko zachorowania na COVID-19 przez dziecko – jakie więc kroki rzeczywiście warto powziąć?

Reklama:

COVID-19 nieustannie pozostaje chorobą, o której świat dopiero się dowiaduje. W początkowym okresie pandemii wydawało się, że u najmłodszych infekcja wirusem SARS-CoV-2 przebiega łagodnie, obecnie doskonale widoczne jest już jednak to, że również i u dzieci choroba może mieć czasami bardzo nawet ciężki przebieg. Ostatecznie okazuje się, że również u najmłodszych podejmowanie działań zmniejszających ryzyko zachorowania na COVID-19 jest zdecydowanie konieczne.

Najmłodszych należy uświadamiać przede wszystkim o tym, jakich zasad sanitarnych powinni oni obecnie przestrzegać. Większość dzieci już wie, że w miejscach publicznych - w tym w szkołach – noszenie maseczek jest obowiązkowe, warto jednak przypominać im o tym, aby np. nie wymieniały się maseczkami z kolegami z klasy, jak i o tym, by pamiętały one o dezynfekcji rąk.

Przed pandemią posyłanie do szkoły dziecka z katarem czy lekkim kaszlem nie było rzadkością, obecnie takie praktyki – całkiem zresztą słusznie - raczej nie są dozwolone. COVID-19 może przebiegać bardzo różnorodnie i ostatecznie dziecko, które ma teoretycznie jedynie lekkie przeziębienie, może w rzeczywistości zarazić wirusem SARS-CoV-2 nie tylko innych uczniów, ale i nauczycieli.

Warto tutaj wspomnieć, że jedną z metod walki z pandemią COVID-19 są szczepienia. Obecnie stają się one dostępne dla coraz młodszych dzieci i rzeczywiście rodzice powinni rozważyć zaszczepienie swoich pociech. Szczepienia przeciwko COVID-19 mogą być szczególnie ważne u tych dzieci, które mają zwiększone ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji wirusem SARS-CoV-2 – mowa tutaj m.in. o pacjentach z astmą, otyłością czy chorobami układu nerwowego.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Profilaktyka

inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
Stosowanie kremu aldara
Dzień dobry. Czy można stosować maść aldara (kłykciny) na wewnętrznej stronie warg sromowych mniejszych?
Twarde zgrubienie / Wypuklenie z tylu główki
Dzien dobry. Corka 6 miesiecy. Od 3 miesiecy wyczuwam zgrubienie z tylu glowki na dole. Nikt z.lekarzy ani pediatra ani fizjo nie zwrocili na to uwagi. Mamy juz neurologa ale dopiero za miesiac. odch...
Tył głowy niemowlaka
Witam, niepokoi mnie tył głowy mojego dziecka, synek ma 6 my i ma z tyłu takie wypukłe kółeczko, mam nadzieje ze to widać na zdjęciu. Co to może być? To moje pierwsze dziecko wiec proszę o wyrozumiał...
biegunka chlorowa
Poszukuje rodziców dzieci chorych na tą chorobę,ponieważ sama mam chore dzieci i chcałabym zasięgnąć porady i wymienić się doświadczeniami .
Reklama:
Reklama: