Czy dziecko mające celiakię może mieć ADHD? Jeśli tak, to jak odróżnić objawy i czy rzeczywiście istnieje naukowe powiązanie między nimi?
W 2022 roku naukowcy ze Stanów Zjednoczonych znaleźli 13 badań naukowych, które przedstawiają dowody na istnienie związku pomiędzy ADHD a celiakią u dzieci.
Podobieństwo objawów celiakii i ADHD
Wyniki badań pokazują, że u dzieci cierpiących na celiakię znacznie częściej diagnozowano ADHD. Efekt ten działał także w drugą stronę. Osoby cierpiące na ADHD po latach dowiadywały się, że cierpią na celiakię.
Celiakia może objawiać się zaburzeniami uwagi, mgłą mózgową, trudnościami w nauce, zaburzeniami pamięci. Są to objawy, które przypominają ADHD. Ponadto przy celiakii może wystąpić depresja czy zaburzenia lękowe, które są charakterystyczne dla nieleczonych objawów ADHD.
Naukowcy zauważyli także, że stosowanie przez 6 miesięcy diety bezglutenowej u dzieci cierpiących na ADHD poprawiało ich funkcjonowanie. Jednakże kwestia związku pomiędzy dietą bezglutenową a ADHD wymaga dodatkowego potwierdzenia.
Wyzwanie dla diagnostów
Wyniki przeprowadzonych badań zaznaczają, jak ważna dla specjalistów zdrowia psychicznego jest wiedza nie tylko na temat chorób psychicznych, ale także somatycznych. Zdiagnozowanie u dziecka ADHD wiąże się z podawaniem leków, które, jeśli w istocie nie ma takiej konieczności, mogą być dla dziecka szkodliwe.
ADHD najszybciej diagnozuje się u chłopców, wyraźne objawy widać już na etapie wczesnoszkolnym. Przy błędnej diagnozie dziecko może brać niepotrzebne leki nawet przez wiele lat. Z kolei nieleczona celiakia również niesie za sobą niebezpieczne dla zdrowia konsekwencje.
Dla każdego pacjenta poznanie prawidłowej diagnozy jest najważniejszym elementem leczenia. Trafne rozpoznanie to odpowiedni dobór leczenia i większa szansa na odzyskanie zdrowia.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat celiakii - przeczytaj artykuł o jej skórnej postaci czyli chorobie Duhringa.