Reklama:

Czy „męska grypa” istnieje?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Czy „męska grypa” istnieje?

PantherMedia

Przeziębienie u mężczyzn

Istnieje stereotyp, że mężczyźni gorzej przechodzą grypę. „Męska grypa” stała się popularnym tematem memów i żartów. Jednak okazuje się, że zjawisko „męskiej grypy” może naprawdę istnieć, co potwierdzają wyniki badań naukowców.

Reklama:

Grypa i inne choroby, np. przeziębienie są inaczej doświadczane przez mężczyzn, a inaczej przez kobiety. Kiedy panie przechodzą chorobę ze spokojem, panowie przesadnie opisują objawy swojej choroby. 

Zjawisku „męskiej grypy” postanowił się bliżej przyjrzeć kanadyjski lekarza Kyle’a Sue z Memorial University of Newfoundland. Efekty jego pracy badawczej pokazały, że mężczyźni nie wyolbrzymiają objawów grypy, a faktycznie gorzej przechodzą choroby zakaźne. Sugerowanymi przyczynami męskiej grypy mogą być różnice hormonalne.

W przeprowadzonym badaniu pobrano komórki od 63 osób, pogrupowano je pod względem płci i wieku, a następnie zainfekowano wirusami przeziębienia. Zaobserwowano, że komórki pobrane od kobiet przed menopauzą wykazały silniejszą ochronę przed rinowirusami niż komórki pobrane od kobiet po menopauzie i od mężczyzn. Sugeruje to ochronny wpływ kobiecego hormonu płciowego (estradiolu), którego niski poziom występuje zarówno u kobiet po 50-tym roku życia, jak i u mężczyzn. W przypadku panów dominującym hormonem płciowym jest testosteron, niewykazujący działania ochronnego.

Innymi badaniami mogącymi potwierdzać zjawisko męskiej grypy są testy na wyizolowanych komórkach nabłonka nosowego, które zainfekowano wirusem grypy. Gdy zaaplikowano komórkom żeński hormon płciowy, komórki kobiece wykazały silniejszą reakcję obronną w porównaniu do komórek męskich. 

Przedstawione wyniki kanadyjskich badaczy wskazują na to, że męska grypa faktycznie istnieje, ale należy pamiętać, że panowie nie powinni ich całkowicie brać do siebie, bo każdy przypadek przeziębienia, czy grypy jest inny. 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Profilaktyka

inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
Stosowanie kremu aldara
Dzień dobry. Czy można stosować maść aldara (kłykciny) na wewnętrznej stronie warg sromowych mniejszych?
Twarde zgrubienie / Wypuklenie z tylu główki
Dzien dobry. Corka 6 miesiecy. Od 3 miesiecy wyczuwam zgrubienie z tylu glowki na dole. Nikt z.lekarzy ani pediatra ani fizjo nie zwrocili na to uwagi. Mamy juz neurologa ale dopiero za miesiac. odch...
Tył głowy niemowlaka
Witam, niepokoi mnie tył głowy mojego dziecka, synek ma 6 my i ma z tyłu takie wypukłe kółeczko, mam nadzieje ze to widać na zdjęciu. Co to może być? To moje pierwsze dziecko wiec proszę o wyrozumiał...
biegunka chlorowa
Poszukuje rodziców dzieci chorych na tą chorobę,ponieważ sama mam chore dzieci i chcałabym zasięgnąć porady i wymienić się doświadczeniami .
Reklama:
Reklama: