W dniu 14 lutego 2017 roku 9 krajów (Bangladesz, Wybrzeże Kości Słoniowej, Etiopia, Ghana, Indie, Malawi, Nigeria, Tanzania i Uganda) zobowiązało się do zmniejszenia o połowę liczby zgonów kobiet ciężarnych i noworodków w swoich placówkach służby zdrowia w ciągu najbliższych 5 lat.
Poprzez nową sieć na rzecz poprawy jakości opieki dla matek, noworodków i zdrowia dzieci, kraje te otrzymają wsparcie przez WHO, UNICEF i innych partnerów. Dzięki temu państwa te będą mogły działać na rzecz poprawy jakości opieki dla matek i dzieci w swoich zakładach opieki zdrowotnej.
Sieć ta ma na celu wzmocnienie krajowych działań na rzecz zmniejszenia zgonów w krajach trzeciego świata. Jak przewidziano w 2030 każda kobieta i każde dziecko będą objęci programem globalnej strategii na rzecz kobiet, dzieci i zdrowia młodzieży. Kraje będą wzmacniali umiejętności pracowników służby zdrowia, aby poprawić jakość leczenia, ponadto zwiększą dostęp do leków, materiałów, sprzętu i czystej wody.
WHO jest to Światowa Organizacja Zdrowia, która kieruje zagadnieniami dotyczącymi zdrowia i koordynuje je w ramach systemu Narodów Zjednoczonych. Organizacja ta odpowiada za przywództwo w zakresie najważniejszych kwestii zdrowotnych.
UNICEF natomiast jest organizacją humanitarną i rozwojową działającą na rzecz dzieci. Zajmuje się takimi zagadnieniami jak: ratujące szczepienia dla dzieci, budowa szkół, czy pomoc w trakcie klęsk humanitarnych.