Reklama:

GIF wycofuje z obrotu lek Febrisan

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

GIF wycofuje z obrotu lek Febrisan

PantherMedia

Farmaceuta

Główny Inspektorat Farmaceutyczny powiadomił o wycofaniu z obrotu leku Febrisan w formie proszku musującego o numerze serii: 373648 z datą ważności 01.2019. Lek stosowany jest głównie w czasie przeziębienia i grypy.

Reklama:

W dniu 16 stycznia 2018 r. do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła decyzja własna podmiotu odpowiedzialnego o wycofaniu z obrotu ww. serii produktu leczniczego Febrisan. Decyzja została podjęta w związku z otrzymaniem wyniku poza specyfikacją w próbie archiwalnej w zakresie zawartości paracetamolu. - czytamy w uzasadnieniu Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Lek Febrisan zawiera paracetamol, witaminę C (kwas askorbinowy) oraz chlorowodorek fenylefryny.

Stosowany jest w krótkotrwałym leczeniu objawów przeziębienia i grypy, takich jak: gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśniowe, bóle gardła, katar, bóle zatok.

Pacjent posiadający ten lek może go zwrócić w trybie reklamacji w aptece na podstawie dowodu zakupu.

Co się dzieje z lekiem w przypadku jego wycofania?

W przypadku gdy wyniki przeprowadzonych badań potwierdzą, że produktu leczniczy nie spełnia określonych dla niego wymagań jakościowych Główny Inspektor Farmaceutyczny podejmuje decyzję o wycofaniu z obrotu produktu leczniczego. Powyższa decyzja może być również podjęta na wniosek podmiotu odpowiedzialnego w związku z decyzją własną, na wniosek Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, w przypadku gdy stosowanie produktu leczniczego wywołuje ciężkie niepożądane działanie oraz na wniosek Ministra Zdrowia lub Prezesa Urzędu w przypadku możliwości wystąpienia zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Produkt leczniczy wycofany z rynku decyzją GIF nie może być przedmiotem obrotu. Wszelkie zasady dotyczące wycofywania  z obrotu produktów leczniczych zostały określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 12 marca 2008 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu wstrzymywania i wycofywania z obrotu produktów leczniczych i wyrobów medycznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 57, poz. 347).

Dodatkowo, w systemach komputerowych aptek wstrzymany/wycofany produkt leczniczy jest blokowany przez specjalny program informatyczny w ramach Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia (OSOZ), co uniemożliwia  sprzedaż takiego produktu leczniczego.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Profilaktyka

inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
Stosowanie kremu aldara
Dzień dobry. Czy można stosować maść aldara (kłykciny) na wewnętrznej stronie warg sromowych mniejszych?
Twarde zgrubienie / Wypuklenie z tylu główki
Dzien dobry. Corka 6 miesiecy. Od 3 miesiecy wyczuwam zgrubienie z tylu glowki na dole. Nikt z.lekarzy ani pediatra ani fizjo nie zwrocili na to uwagi. Mamy juz neurologa ale dopiero za miesiac. odch...
Tył głowy niemowlaka
Witam, niepokoi mnie tył głowy mojego dziecka, synek ma 6 my i ma z tyłu takie wypukłe kółeczko, mam nadzieje ze to widać na zdjęciu. Co to może być? To moje pierwsze dziecko wiec proszę o wyrozumiał...
biegunka chlorowa
Poszukuje rodziców dzieci chorych na tą chorobę,ponieważ sama mam chore dzieci i chcałabym zasięgnąć porady i wymienić się doświadczeniami .
Reklama:
Reklama: