Reklama:

Kalendarz szczepień w pierwszym roku życia dziecka

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Kalendarz szczepień w pierwszym roku życia dziecka

PantherMedia

Siedzące dzieci

Szczepienia były krokiem milowym w pokonaniu wielu chorób – to właśnie dzięki nim udało się ograniczyć rozprzestrzenianie się polio, odry i innych chorób, które dziesiątkowały ludność.

Reklama:

Kalendarz szczepień – co to takiego

Kalendarz szczepień to prawnie uregulowany harmonogram, który wskazuje jakie szczepienia i w jakiej kolejności są zalecane do przeprowadzenia w danym okresie życia dziecka. Kalendarz szczepień obowiązków wykazuje te ze szczepień, które należy wykonać obowiązkowo – unikanie szczepienia grozi karą administracyjną.

Pierwszy rok życia dziecka – jakie szczepienia

Kalendarz szczepień ulega modyfikacji dla poszczególnych roczników – stąd rodzice mogą być zdziwieni, że dzieci młodsze szczepione są wg innego harmonogramu niż ich starsze rodzeństwo. Kalendarz szczepień dla dzieci urodzonych w 2022 roku wygląda następująco:

  • Pierwsza doba po urodzeniu – szczepienie przeciwko gruźlicy (BCG) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (HBV)
  • 2 miesiąc życia – druga dawka szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (HBV), szczepienie przeciwko pneumokokom, szczepienie DTP (błonica, tężec krztusiec) oraz pierwsza dawka szczepionki Hib – przeciwko Haemophilus influanze typu b. 
  • 3 miesiąc życia – szczepionka przeciwko polio 
  • Pomiędzy 2 a 6 miesiącem życia dziecko przyjmuje szczepionkę RV – przeciwko rotawirusom
  • Pomiędzy 2 a 6 miesiącem – podawane są kolejne dawki szczepionki DTP, HiB i przeciwko pneumokokom
  • 7 miesiąc życia – dawka przypominająca przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (HBV)

Dodatkowo, w puli szczepień dodatkowych, zalecanych (ale nie obowiązkowych) znajduje się szczepienie przeciwko grypie (po ukończonym 6 miesiącu życia) oraz przeciwko meningokokom MenB i MenACWY lub MenC, dostępne do podania od 2 miesiąca życia. 

Pamiętajmy, że kwalifikację do szczepienia przeprowadza wyłącznie lekarz pediatra.

Idąc na szczepienie nie zapomnijmy o książeczce zdrowia dziecka – to w niej znajdzie się wpis dotyczący daty i rodzaju podanej szczepionki, wraz z jej numerem seryjnym.

Pamiętaj! Masz prawo pytać – jeśli boisz się zaszczepić dziecko, nie wiedz czym są niepożądane odczyny poszczepienne, które mogą wystąpić po każdym szczepieniu – porozmawiaj z lekarzem, który rozwieje Twoje wątpliwości i odpowie na wszystkie pytania.

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Profilaktyka

inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
Stosowanie kremu aldara
Dzień dobry. Czy można stosować maść aldara (kłykciny) na wewnętrznej stronie warg sromowych mniejszych?
Twarde zgrubienie / Wypuklenie z tylu główki
Dzien dobry. Corka 6 miesiecy. Od 3 miesiecy wyczuwam zgrubienie z tylu glowki na dole. Nikt z.lekarzy ani pediatra ani fizjo nie zwrocili na to uwagi. Mamy juz neurologa ale dopiero za miesiac. odch...
Tył głowy niemowlaka
Witam, niepokoi mnie tył głowy mojego dziecka, synek ma 6 my i ma z tyłu takie wypukłe kółeczko, mam nadzieje ze to widać na zdjęciu. Co to może być? To moje pierwsze dziecko wiec proszę o wyrozumiał...
biegunka chlorowa
Poszukuje rodziców dzieci chorych na tą chorobę,ponieważ sama mam chore dzieci i chcałabym zasięgnąć porady i wymienić się doświadczeniami .
Reklama:
Reklama: