Szczepienia były krokiem milowym w pokonaniu wielu chorób – to właśnie dzięki nim udało się ograniczyć rozprzestrzenianie się polio, odry i innych chorób, które dziesiątkowały ludność.
Kalendarz szczepień – co to takiego
Kalendarz szczepień to prawnie uregulowany harmonogram, który wskazuje jakie szczepienia i w jakiej kolejności są zalecane do przeprowadzenia w danym okresie życia dziecka. Kalendarz szczepień obowiązków wykazuje te ze szczepień, które należy wykonać obowiązkowo – unikanie szczepienia grozi karą administracyjną.
Pierwszy rok życia dziecka – jakie szczepienia
Kalendarz szczepień ulega modyfikacji dla poszczególnych roczników – stąd rodzice mogą być zdziwieni, że dzieci młodsze szczepione są wg innego harmonogramu niż ich starsze rodzeństwo. Kalendarz szczepień dla dzieci urodzonych w 2022 roku wygląda następująco:
- Pierwsza doba po urodzeniu – szczepienie przeciwko gruźlicy (BCG) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (HBV)
- 2 miesiąc życia – druga dawka szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (HBV), szczepienie przeciwko pneumokokom, szczepienie DTP (błonica, tężec krztusiec) oraz pierwsza dawka szczepionki Hib – przeciwko Haemophilus influanze typu b.
- 3 miesiąc życia – szczepionka przeciwko polio
- Pomiędzy 2 a 6 miesiącem życia dziecko przyjmuje szczepionkę RV – przeciwko rotawirusom
- Pomiędzy 2 a 6 miesiącem – podawane są kolejne dawki szczepionki DTP, HiB i przeciwko pneumokokom
- 7 miesiąc życia – dawka przypominająca przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (HBV)
Dodatkowo, w puli szczepień dodatkowych, zalecanych (ale nie obowiązkowych) znajduje się szczepienie przeciwko grypie (po ukończonym 6 miesiącu życia) oraz przeciwko meningokokom MenB i MenACWY lub MenC, dostępne do podania od 2 miesiąca życia.
Pamiętajmy, że kwalifikację do szczepienia przeprowadza wyłącznie lekarz pediatra.
Idąc na szczepienie nie zapomnijmy o książeczce zdrowia dziecka – to w niej znajdzie się wpis dotyczący daty i rodzaju podanej szczepionki, wraz z jej numerem seryjnym.
Pamiętaj! Masz prawo pytać – jeśli boisz się zaszczepić dziecko, nie wiedz czym są niepożądane odczyny poszczepienne, które mogą wystąpić po każdym szczepieniu – porozmawiaj z lekarzem, który rozwieje Twoje wątpliwości i odpowie na wszystkie pytania.