Reklama:

Krótkowzroczność powszechnym zjawiskiem

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Krótkowzroczność powszechnym zjawiskiem

Pantherstock

Uczeń w bibliotece

Z okazji Światowego Dnia Wzroku, który każdego roku odbywa się w drugi czwartek października, wywiadu udzieliła dr n. med. Anna Maria Ambroziak. Ceniona lekarka wyznała, że niepokojąco szybko zwiększa się liczba krótkowidzów – już teraz jest ich 1,6 mld, a do 2020 roku liczba ta zwiększy się do szokujących 2,5 mld!

Reklama:

Lekarka za równie niepokojący uznała fakt, że jedynie u 40 procent krótkowidzów wada została skorygowana. Wyznała, że każda wada wzroku wymaga korekcji, niezależnie od wieku, ponieważ zaniechanie prowadzi do postępu krótkowzroczności. Według specjalistki najbardziej narażone są osoby obciążone genetycznie. Jeśli występuje ona u obydwojga rodziców, to ich dzieci są aż sześciokrotnie bardziej na nią narażone.
Specjaliści zaznaczają, że najważniejsze jest to, by jak najszybciej wychwycić wadę wzroku, najlepiej juz na etapie rozwijania się jej. Szczególnie istotne jest to przed ukończeniem 7. roku życia.

Pierwsze badanie wzroku powinno odbyć się najpóźniej w 6-9 miesiącu, kolejne regularnie raz na rok. Należy pamiętać, że badanie specjalistyczne powinno obejmować ocenę akomodacji i widzenia przestrzennego – powiedziała Ambroziak.

Krótkowzroczność najczęściej dotyka osoby, które wykorzystują oczy do patrzenia z bliskiej odległości – podczas czytania czy korzystania z telefonu. 2 godziny pracy przy komputerze w ciągu doby zwiększa ryzyko krótkowzroczności dwukrotnie, twierdzi dr Ambroziak. Radzi, żeby co jakiś czas dać odpocząć oczom i przez ok. 60 sekund popatrzeć w dal.

Jak uchronić dziecko?

Według specjalistki należy zwrócić uwagę na postawę swojej pociechy – czy podczas wykonywana czynności fizycznych zachowuje równowagę i potrafi złapać piłkę. Niepokojące może okazać się, gdy schyla nienaturalnie głowę lub narzeka na „przeskakujące literki". Bardzo ważne jest również, by dziecko nie pochylało się przesadnie nad czytanym tekstem. To najprawdopodobniej są dolegliwości wywołane nieskorygowaną wadą wzroku lub zaburzeniami widzenia, powiedziała lekarka. Dodała, że im więcej czasu spędza dziecko na zewnątrz, tym mniejsze jest ryzyko wystąpienia tej wady. Niektórzy badacze podają, że wystarczające jest 40 minut dziennie, jednak inni twierdzą, że optymalny czas to 2 godziny na dobę.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Profilaktyka

inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
Stosowanie kremu aldara
Dzień dobry. Czy można stosować maść aldara (kłykciny) na wewnętrznej stronie warg sromowych mniejszych?
Twarde zgrubienie / Wypuklenie z tylu główki
Dzien dobry. Corka 6 miesiecy. Od 3 miesiecy wyczuwam zgrubienie z tylu glowki na dole. Nikt z.lekarzy ani pediatra ani fizjo nie zwrocili na to uwagi. Mamy juz neurologa ale dopiero za miesiac. odch...
Tył głowy niemowlaka
Witam, niepokoi mnie tył głowy mojego dziecka, synek ma 6 my i ma z tyłu takie wypukłe kółeczko, mam nadzieje ze to widać na zdjęciu. Co to może być? To moje pierwsze dziecko wiec proszę o wyrozumiał...
biegunka chlorowa
Poszukuje rodziców dzieci chorych na tą chorobę,ponieważ sama mam chore dzieci i chcałabym zasięgnąć porady i wymienić się doświadczeniami .
Reklama:
Reklama: