Reklama:

Kwasy Omega-3 zmniejszają ryzyko astmy

03-05-2017,
lek.Joanna Graj

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Kwasy Omega-3 zmniejszają ryzyko astmy

Pantherstock

Ryba na talerzu

Udowodniono, że profilaktyczne przyjmowanie długołańcuchowych, wielonienasyconych kwasów Omega-3 przez kobiety w ciąży w okresie III trymestru powoduje zmniejszenie ryzyka astmy, wystąpienia epizodów świszczącego oddechu oraz infekcji dróg oddechowych u dzieci. Czy warto urozmaicić dietę przyszłych mam w produkty bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe?

Reklama:

Według najnowszego randomizowanego badania opublikowanego w The New England Journal of Medicine suplementacja kwasów Omega-3 w dawce 2,4g na dobę od 24 tygodnia trwania ciąży do 1 tygodnia po porodzie zmniejsza ryzyko zachorowania dziecka na astmę oraz wystąpienia przewlekłego świszczącego oddechu o 31%, natomiast o 25% zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji dolnych dróg oddechowych (zapalenie płuc, zapalenie oskrzelików). W badaniu przeprowadzono 3-5 letnią obserwację dzieci.

Nie udowodniono natomiast zależności między przyjmowaniem kwasów Omega-3 a ryzykiem wystąpienia AZS (atopowe zapalenie skóry), alergii oraz alergicznego zapalenia spojówek.

Przed czym chronią nas kwasy?

Astma jest chorobą zapalną układu oddechowego, z odwracalną obturacją dróg oddechowych. Objawia się dusznością, kaszlem, występowaniem świszczącego oddechu. Pomiędzy napadami większość chorych nie odczuwa dolegliwości. Najczęściej epizody duszności występują w nocy, nad ranem, mogą być także wywołane przez wysiłek fizyczny, infekcję dróg oddechowych lub czynniki alergiczne. W zależności od ciężkości choroby, leczona jest lekami stałymi lub stosowanymi doraźnie.

Infekcje dolnych dróg oddechowych są chorobami dotyczącymi miąższu płucnego oraz końcowych odcinków dróg oddechowych – oskrzelików. Przebiegają pod postacią zapalenia płuc, w przypadku którego często konieczne jest zastosowanie antybiotyków lub zapalenia oskrzelików – choroby wirusowej, przebiegającej z dusznością.

Gdzie znaleźć kwasy Omega-3?

Kwasy Omega-3, a szczególnie DHA (kwas dokozaheksaenowy) oraz EPA (kwas eikozapentaenowy), są bardzo cenne dla organizmu . Znaleźć je można w rybach (najbogatsze w kwasy są ryby takie jak łosoś, dorsz, śledź, makrela, sardynki), owocach morza, algach, ale także w oleju rzepakowym, nasionach lnu, oleju sojowym, soi, chia, migdałach, orzechach włoskich. Wielonienasycone kwasy dostępne są także w formie gotowych preparatów.

Jakie inne właściwości mają kwasy Omega-3?

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są bardzo ważne w profilaktyce chorób serca i układu krążenia, spowalniają rozwój miażdżycy, obniżają stężenie trójglicerydów we krwi. Stosuje się je pomocniczo w RZS (reumatoidalne zapalenie stawów), a także w profilaktyce zaburzeń widzenia, wspomaganiu rozwoju układu nerwowego u dzieci.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Profilaktyka

inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
Stosowanie kremu aldara
Dzień dobry. Czy można stosować maść aldara (kłykciny) na wewnętrznej stronie warg sromowych mniejszych?
Twarde zgrubienie / Wypuklenie z tylu główki
Dzien dobry. Corka 6 miesiecy. Od 3 miesiecy wyczuwam zgrubienie z tylu glowki na dole. Nikt z.lekarzy ani pediatra ani fizjo nie zwrocili na to uwagi. Mamy juz neurologa ale dopiero za miesiac. odch...
Tył głowy niemowlaka
Witam, niepokoi mnie tył głowy mojego dziecka, synek ma 6 my i ma z tyłu takie wypukłe kółeczko, mam nadzieje ze to widać na zdjęciu. Co to może być? To moje pierwsze dziecko wiec proszę o wyrozumiał...
biegunka chlorowa
Poszukuje rodziców dzieci chorych na tą chorobę,ponieważ sama mam chore dzieci i chcałabym zasięgnąć porady i wymienić się doświadczeniami .
Reklama:
Reklama: