Reklama:

Ministerstwo zdrowia wprowadziło nowe rozwiązania na szpitalnych oddziałach ratunkowych

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Ministerstwo zdrowia wprowadziło nowe rozwiązania na szpitalnych oddziałach ratunkowych

PantherMedia

Szpital

Od 1 lipca br. obowiązuje nowy system przyjęć na szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR). Ma on za zadanie poprawić bezpieczeństwo pacjentów i organizację pracy personelu medycznego.

Reklama:

Według nowego rozporządzenia na SOR zostaną przyjęci pacjenci:

  • zgłaszający się samodzielnie,
  • przywiezieni przez zespoły ratownictwa medycznego, jednostki współpracujące z systemem, zespoły wyjazdowe w ramach zabezpieczenia imprez masowych,
  • przywiezieni przez zespoły w ramach działań poszukiwawczo-ratowniczych oraz zespoły transportu sanitarnego na podstawie zlecenia lekarza, w ramach udzielania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. 

System segregacji pacjentów

W największych szpitalnych oddziałach ratunkowych w Polsce pacjent będzie poddany ocenie pilności przyjęcia przez triażystę – wykwalifikowanego pracownika medycznego w wyznaczonym na SOR-ze pomieszczeniu. Informatyczny system koordynujący TOPSOR ma ruszyć 1 października. Pacjent będzie kwalifikowany do jednej z pięciu kategorii oznaczonych kolorem. 

Przydzielony kolor ma oznaczać stopień pilności oczekiwania na wizytę lekarską oraz wskazać maksymalny czas przyjęcia pacjenta:

  • Kolor czerwony oznaczać będzie natychmiastową pomoc, w takim przypadku pacjent będzie przyjmowany poza kolejnością,
  • Kolor pomarańczowy to bardzo pilna pomoc - czas oczekiwania do 10 minut, 
  • Kolor żółty - pomoc pilna, czas oczekiwania do 60 minut,
  • Kolor zielony - pomoc odroczona, czas oczekiwania do 4 godzin,
  • Kolor niebieski - wyczekujący, czas oczekiwania do 6 godzin.

Osoby oczekujące w SOR będą pozostawały pod nadzorem personelu odpowiedzialnego za segregację medyczną,  a w razie konieczności poddawane ponownej ocenie stanu klinicznego, nie rzadziej jednak niż co 1,5 godziny. Nowe rozwiązania mają ułatwić wyodrębnienie grupy osób rzeczywiście wymagających pilnej pomocy medycznej, oraz na przekierowanie z oddziału ratunkowego do podstawowej opieki zdrowotnej osób, których stan nie wymaga pilnej interwencji. Jeśli na SOR pojawi się pacjent, u którego podejrzewa się lub stwierdzi chorobę zakaźną, personel zobowiązany jest umieścić go w odizolowanym pomieszczeniu, które również będzie wymagane w oddziale.

Więcej pieniędzy na SOR

Od 1 lipca nastąpi wzrost tzw. stawki bazowej dla SOR-ów. Zgodnie z zarządzeniem Prezesa NFZ stawka zostanie zwiększona o 10 proc.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Profilaktyka

inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
Stosowanie kremu aldara
Dzień dobry. Czy można stosować maść aldara (kłykciny) na wewnętrznej stronie warg sromowych mniejszych?
Twarde zgrubienie / Wypuklenie z tylu główki
Dzien dobry. Corka 6 miesiecy. Od 3 miesiecy wyczuwam zgrubienie z tylu glowki na dole. Nikt z.lekarzy ani pediatra ani fizjo nie zwrocili na to uwagi. Mamy juz neurologa ale dopiero za miesiac. odch...
Tył głowy niemowlaka
Witam, niepokoi mnie tył głowy mojego dziecka, synek ma 6 my i ma z tyłu takie wypukłe kółeczko, mam nadzieje ze to widać na zdjęciu. Co to może być? To moje pierwsze dziecko wiec proszę o wyrozumiał...
biegunka chlorowa
Poszukuje rodziców dzieci chorych na tą chorobę,ponieważ sama mam chore dzieci i chcałabym zasięgnąć porady i wymienić się doświadczeniami .
Reklama:
Reklama: