Reklama:

Nadczynność i niedoczynność tarczycy u dzieci - czy jest groźna ?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Nadczynność i niedoczynność tarczycy u dzieci - czy jest groźna ?

Shutterstock

Badanie migdałków u dzieci

Nadczynność i niedoczynność tarczycy kojarzona jest jako schorzenie, dotykające osoby dorosłe. Okazuje się jednak, że również wiele dzieci cierpi na zaburzenia prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Również w tym przypadku kluczowe staje się szybkie zdiagnozowanie problemu, jak również wdrożenie odpowiedniego leczenia. Skutkiem zaniedbań, mogą być bowiem poważne choroby w dorosłym życiu.

Reklama:

Tarczyca i jej rola

Tarczyca zlokalizowana jest w okolicy szyi. Składa się z dwóch płatów, których głównym zadaniem jest produkowanie hormonów –FT 3 oraz FT 4. Hormony te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.  Za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy odpowiada przysadka mózgowa, która wydzielając specyficzne substancje, pobudza bądź hamuje pracę tarczycy – jest to tzw. sprzężenie zwrotne. 

Hormony tarczycy i przysadki 

  • Za pobudzanie tarczycy do pracy odpowiada TSH – tyreotropina.TSH oznacza się w podstawowym badaniu krwi. Zaburzenia wydzielania TSH, mogą skutkować pojawieniem się nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Niski poziom TSH sugeruje, że mamy doczynienia z nadczynnością tarczycy lub niedoczynnością przysadki. Dodatkowo, niskie stężenie TSH może być sygnałem rozwijającej się choroby Basedowa. Zbyt wysoki poziom TSH sugeruje, że pacjent może cierpieć na niedoczynność tarczycy. W przypadku niedoczynności, przysadka mózgowa funkcjonuje prawidłowo, jednak tarczyca nie odbiera sygnałów od niej i nie jest w stanie pełnić swojej roli.
  • FT 3 – hormon stanowiący około 10 % puli hormonów tarczycy. Trójjodotyronina ( FT 3 ), odpowiada przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Udowodniono, że FT 3 bierze udział w rozwoju układu nerwowego . W przypadku zbyt niskiego stężenia FT 3 w okresie noworodkowym, może dojść do zmian w mózgu, które w konsekwencji mogą prowadzić do niedorozwoju umysłowego.
  • FT 4 - tyroksyna, wspólnie z FT 3 odgrywa rolę w rozwoju układu nerwowego. Niezwykle ważne jest więc monitorowanie poziomu hormonów, zwłaszcza w okresie niemowlęcym, kiedy skutki zaniedbań mogą rzutować na dorosłe życie.

Normy hormonów u dzieci

Za normę stężenia TSH uznaje się :

  • U dzieci przedwcześnie urodzonych – od 0,8 do 6,8 µU / mL
  • U dzieci urodzony w terminie – od 1,3 do 16 µU / mL
  • U niemowląt ( pomiędzy pierwszym a jedenastym miesiącem życia ) – od 0,9 do 7,7 µU / mL
  • U dzieci od pierwszego roku życia do okresu dojrzewania – norma od 0,6 do 5,5 µU / mL

W przypadku FT 4 :

  • Dla dzieci w wieku <3 dni 8,5 - 34,9 pmol / L
  • 4-30 dni 10,6 - 39,8 pmol / L
  • 2-12 m-cy 6,2 - 30,1 pmol /L
  • 2-6 lat 11,0 - 22,5 pmol/ L
  • 7-11 lat 11,6 - 21,5 pmol / L

W przypadku FT 3 normy wynoszą odpowiednio :

  • Dla dzieci w wieku <3 dni 3,3 - 14,8 pmol / L
  • 4-30 dni 4,2 - 16,3 pmol/ L
  • 2-12 m-cy 4,0 -11,5 pmol / L
  • 2-6 lat 4,6 - 12,6 pmol / L
  • 7-11 lat 5,0 - 10,8 pmol / L

Skutki nieprawidłowego stężenia hormonów

Niedoczynność tarczycy u dzieci, często jest skutkiem zaburzeń pracy tarczycy w okresie ciąży u matki. Dodatkowo, niedoczynność tarczycy może pojawić się w momencie, kiedy w życiu płodowym dziecko otrzymywało nie wystarczającą ilość jodu. Symptomy, które mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy to m.in. zmniejszenie apetytu, wybrzuszenie pępka, obrzęk twarzy, wysuszone usta i skóra. Brak podjęcia leczenia może skutkować opóźnieniem umysłowym. Wysoki poziom TSH, wskazujący na niedoczynność tarczycy może również sugerować problemy z funkcjonowaniem przysadki mózgowej.

W przypadku zbyt niskiego poziomu TSH symptomami, sugerującymi możliwość pojawienia się nadczynnością są m.in. przyspieszone bicie serca, nerwowość, zaczerwienie skóry i obrzęk szyi. Nadczynności, towarzyszy wzmożona produkcja FT 3 oraz FT 4. Skutkiem nadczynności, jest często choroba Baswedowa.

Jeśli obserwujesz u swojego dziecka niepokojące objawy, opisane w artykule – zgłoś się do lekarza. Jeśli w czasie ciąży przyjmowałaś leki regulujące pracę tarczycy – poinformuj o tym lekarza, aby wystawił skierowanie na badanie poziomu hormonów u Twojego dziecka.
 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Profilaktyka

inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
Stosowanie kremu aldara
Dzień dobry. Czy można stosować maść aldara (kłykciny) na wewnętrznej stronie warg sromowych mniejszych?
Twarde zgrubienie / Wypuklenie z tylu główki
Dzien dobry. Corka 6 miesiecy. Od 3 miesiecy wyczuwam zgrubienie z tylu glowki na dole. Nikt z.lekarzy ani pediatra ani fizjo nie zwrocili na to uwagi. Mamy juz neurologa ale dopiero za miesiac. odch...
Tył głowy niemowlaka
Witam, niepokoi mnie tył głowy mojego dziecka, synek ma 6 my i ma z tyłu takie wypukłe kółeczko, mam nadzieje ze to widać na zdjęciu. Co to może być? To moje pierwsze dziecko wiec proszę o wyrozumiał...
biegunka chlorowa
Poszukuje rodziców dzieci chorych na tą chorobę,ponieważ sama mam chore dzieci i chcałabym zasięgnąć porady i wymienić się doświadczeniami .
Reklama:
Reklama: