Reklama:

Owoce z lasu – uważaj na bąblowca!

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Owoce z lasu – uważaj na bąblowca!

PantherMedia

Badanie pacjenta, wizyta lekarska

Jagody, maliny, jeżyny  sezon na owoce prosto z lasu należy uznać za otwarty! Bogactwo przepysznych, zdrowych owoców, po które można sięgnąć w trakcie letnich przechadzek, może skończyć się problemami, zwłaszcza jeśli nie masz możliwości umycia owoców.

Reklama:

Bąblowica bo o niej mowa to groźna choroba wywoływana przez bąblowca (inaczej tasiemca bąblowcowego), dla którego człowiek jest żywicielem pośrednim. Co prawda w Polsce stwierdza się jedynie kilka przypadków wystąpienia bąblowicy, jednak należy mieć świadomość, jakie zagrożenie niesie za sobą zakażenie bąblowcem.

Nosicielami tasiemca są przede wszystkim dzikie zwierzęta żyjące w lesie. Na skutek zakażenia wraz z kałem wydalają jaja tasiemca, które mogą w ten sposób dostać się na owoce (szczególnie jagody, jeżyny i poziomki). Dokładne umycie owoców pozwala na pozbycie się zagrożenia. Jednak zjedzenie ich nieumytych może przyczynić się do zwiększenia ryzyka zarażenia.

Jajo tasiemca, które zostaje spożyte, trafia do przewodu pokarmowego. Larwy wyklute z jaj przenikają do naczyń krwionośnych i limfatycznych, a następnie trafiają do większych narządów. W zależności od postaci tasiemca, która wywołała zakażenie, możemy mieć do czynienia z bąblowicą jednojamową lub wielojamową. W przypadku tej pierwszej larwy lokalizują się przede wszystkim w płucach lub wątrobie. Otoczona tkanką cysta tworzy bąbel wypełniony płynem. Na wewnętrznej i zewnętrznej ścianie cysty stopniowo rozwijają się pęcherze wtórne, gdzie przechodzą w główki tasiemca, które potem są gotowe do dalszego zarażania.

W przypadku bąblowicy wielojamowej pasożyt bytuje przede wszystkim w wątrobie. Tasiemiec może wytwarzać sieć wypustek, co powoduje problemy zdrowotne przypominające proces choroby nowotworowej. Bąblowica wielojamowa może wywoływać żółtaczkę. W zależności od lokalizacji cysty objawy bywają różne  przykładowo cysta zlokalizowana w płucach prowadzi do problemów z oddychaniem, w mózgu do problemów z widzeniem i zaburzeń świadomości, w wątrobie do żółtaczki. Leczenie bąblowicy oparte jest na farmakologicznym obkurczaniu cysty, a następnie na jej usunięciu.

Pamiętajmy, by myć owoce przed ich spożyciem. Bąblowica, jako że odnotowuje się bardzo rzadko, może stanowić dla medyków również problem diagnostyczny.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Profilaktyka

inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
Stosowanie kremu aldara
Dzień dobry. Czy można stosować maść aldara (kłykciny) na wewnętrznej stronie warg sromowych mniejszych?
Twarde zgrubienie / Wypuklenie z tylu główki
Dzien dobry. Corka 6 miesiecy. Od 3 miesiecy wyczuwam zgrubienie z tylu glowki na dole. Nikt z.lekarzy ani pediatra ani fizjo nie zwrocili na to uwagi. Mamy juz neurologa ale dopiero za miesiac. odch...
Tył głowy niemowlaka
Witam, niepokoi mnie tył głowy mojego dziecka, synek ma 6 my i ma z tyłu takie wypukłe kółeczko, mam nadzieje ze to widać na zdjęciu. Co to może być? To moje pierwsze dziecko wiec proszę o wyrozumiał...
biegunka chlorowa
Poszukuje rodziców dzieci chorych na tą chorobę,ponieważ sama mam chore dzieci i chcałabym zasięgnąć porady i wymienić się doświadczeniami .
Reklama:
Reklama: