Reklama:

Szczepienie przeciwko grypie NIE zwiększa ryzyka padaczki u dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Szczepienie przeciwko grypie NIE zwiększa ryzyka padaczki u dzieci

PantherMedia

Szczepienie dzieci

Szczepienia stale są kontrowersyjnym tematem – ich przeciwnicy postulują, że szczepionki są dla dzieci groźne, bo mogą wywoływać różne skutki uboczne. Szczęśliwie jednak stale pojawiają się publikacje, które przekonują, że korzyści szczepień u dzieci zdecydowanie przewyższają potencjalne zagrożenia – jedno z ostatnich takich doniesień pochodzi z Norwegii. Jego autorzy odnotowali, że jedna z dostępnych szczepionek wcale nie zwiększa ryzyka wystąpienia padaczki u dzieci.

Reklama:

O jednych szczepionkach mówi się więcej, o innych mniej, pewne z nich są obowiązkowe i należą do tzw. kalendarza szczepień, inne zaś są szczepieniami zalecanymi. Przykładem ostatniego z wymienionych jest szczepienie przeciwko grypie, które jest wyjątkowo zalecane pacjentom m.in. ze względu na coraz częstsze występowanie tej infekcji, ale i w związku z potencjalnymi, czasami nawet zagrażającymi życiu, możliwymi powikłaniami grypy.

Badacze z Norwegian Institute of Public Health w Oslo szczepieniami przeciwko grypie zajmowali się już od dłuższego czasu. Wcześniej interesował ich związek pomiędzy zaszczepieniem się przeciwko tej chorobie a ryzykiem występowania drgawek gorączkowych. W ostatnim czasie zaangażowali się natomiast w poszukiwanie ewentualnego powiązania pomiędzy szczepieniem przeciwko grypie a padaczką u dzieci. Do przeprowadzenia swoich analiz naukowcy korzystali z danych dotyczących norweskich pacjentów pediatrycznych zgromadzonych pomiędzy rokiem 2006 a 2014.

Uczeni skupili się przede wszystkim na końcówce 2009 roku, bo wtedy właśnie w Norwegii odnotowano największą ilość zachorowań na grypę. W tymże czasie w skandynawskim kraju żyło ponad milion osób poniżej 18. roku życia, z czego powyżej połowa z nich została zaszczepiona przeciwko grypie.

Ostatecznym etapem prac było sprawdzenie, czy istnieje jakiś związek pomiędzy szczepieniem przeciwko grypie a zwiększoną częstością występowania padaczki u dzieci. Uczeni stwierdzili jedno: wspominana szczepionka nie zwiększała ryzyka padaczki.

Autorzy badania przekonują, że konieczne jest dalsze prowadzenie badań, które pokazywałyby, że szczepienia nie zwiększają ryzyka rozwinięcia się różnych schorzeń u dzieci. W końcu przez ewentualne ryzyko rodzice mogą unikać szczepień, a to może nieść za sobą wyjątkowo poważne konsekwencje – opiekunów uspokoić mogą zasadniczo jedynie różne badania (takie jak opisywane powyżej) negujące związek pomiędzy szczepieniami a różnymi chorobami u dzieci.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Profilaktyka

inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
Stosowanie kremu aldara
Dzień dobry. Czy można stosować maść aldara (kłykciny) na wewnętrznej stronie warg sromowych mniejszych?
Twarde zgrubienie / Wypuklenie z tylu główki
Dzien dobry. Corka 6 miesiecy. Od 3 miesiecy wyczuwam zgrubienie z tylu glowki na dole. Nikt z.lekarzy ani pediatra ani fizjo nie zwrocili na to uwagi. Mamy juz neurologa ale dopiero za miesiac. odch...
Tył głowy niemowlaka
Witam, niepokoi mnie tył głowy mojego dziecka, synek ma 6 my i ma z tyłu takie wypukłe kółeczko, mam nadzieje ze to widać na zdjęciu. Co to może być? To moje pierwsze dziecko wiec proszę o wyrozumiał...
biegunka chlorowa
Poszukuje rodziców dzieci chorych na tą chorobę,ponieważ sama mam chore dzieci i chcałabym zasięgnąć porady i wymienić się doświadczeniami .
Reklama:
Reklama: